Zadbaj o zdrowie!

photo@jerzybabiak.com-22Już nie wiele cotygodniowych spotkań pozostało do przerwy wakacyjnej. Jedni będą korzystać z uroków studenckich wakacji, inni będą z utęsknieniem czekać na wymarzony urlop. Natomiast siedmioro wolontariuszy SWM Wrocław wyruszy w nieznane, aby pomagać realizując projekty misyjne. To głównie dla nich studentka medycyny, jedna z naszych wolontariuszek Magda Kondys poprowadziła środowe spotkanie o „Zagrożeniach zdrowotnych na misjach”.

Tytuł prezentacji sugerował spokojny przebieg spotkania: „Wyjazd na misje – zadbaj o zdrowie”. Ale już pierwszy slajd pokazał jak poważny to temat. Niepokojące objawy, najczęściej dotykające podróżujących do krajów tropikalnych choroby, statystyki i miejsca, gdzie można zachorować na malarię, żółtą gorączkę czy Japońskie zapalenie mózgu. Mnóstwo pytań do prowadzącej, a po odpowiedzi komentarze „Mogłam/-em nie pytać”. Jednak wolontariusze szybko przekonali się, że jednak lepiej być świadomym zagrożenia. Uspokoili się, gdy Magda zaczęła mówić o prewencji i leczeniu. Dowiedzieli się, że tak naprawdę na malarię są lekarstwa, że wystarczy trzymać się zasady ABCD (awareness – świadomość, bites of mosquito – ochrona przed komarami,  chemoprophylaxis – leki, diagnosis – szybkie rozpoznanie) i zachować trochę rozsądku, a wszystko będzie dobrze. Zresztą nasza „pani doktor” z uśmiechem na twarzy podkreślała, że „każdy może umrzeć” 🙂

Na zakończenie tematu o zdrowiu Magda powiedziała jeszcze, jakie szczepienia są zalecane w krajach do których udadzą się wolontariusze, a także podała przydatne strony internetowe. Każdy mógł także zanotować co spakować do apteczki wolontariusza misyjnego, jak postępować w przypadku ugryzienia przez węże, a nawet jak zapobiegać tak z pozoru błahym problemom jak „Zespół klasy ekonomicznej” czy „Jet lag”.

Spotkanie zakończyło przytoczone przez Agatę „słówko na dobranoc” o tym, jak budować piękne relacje z drugim człowiekiem. Już za tydzień spotkanie o emocjach.

Paula