WYSTARCZY, ŻE JESTEŚCIE MŁODZI ABYM WAS KOCHAŁ

W jaki sposób Jan Bosko pracował z młodzieżą? Jak powstało oratorium? Co jest fundamentem sposobu wychowania proponowanego przez Salezjanów? Na te pytania odpowiedziała nam na ostatnim spotkaniu siostra Ola.

Zastanawialiśmy się nad filarami systemu prewencyjnego. Akcentuje on takie wartości jak: miłość, rozum i religia. Przypomnieliśmy sobie o tym, że szanse na dobre kształtowanie wychowanka znacznie wzrastają, gdy przyjmujemy go takim, jakim jest. Następnie proponujemy swoją asystencję opartą na trosce, towarzyszeniu, relacji, współpracy, a przede wszystkim na dobrowolności przyjęcia naszego wsparcia.

To oratorium było miejscem, gdzie ksiądz Bosko kształtował system prewencyjny. Zapraszał tam młodych ludzi, którzy mieli spore szanse na zmarnowanie swojego życia. A okazji ku temu było sporo. Jednak nie ograniczył się tylko do przestrzeni oratorium. Był obecny również wśród chłopców na ulicy. Dawał im do zrozumienia, że zależy mu na każdym z nich.

My też nie powinniśmy się bać wychodzić do młodych, którzy być może potrzebują naszej obecności i troski. Wszak osoby świeckie pełnią znaczącą rolę w dziełach salezjańskich.

Olka