KIM SĄ WOLONTARIUSZE SWM?
Jesteśmy po to, żeby wspierać misje. Ofiarujemy nasz czas, wiedzę i umiejętności, aby służyć najbardziej potrzebującym w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej lub Azji poprzez wolontariat w Polsce i za granicą.  Najważniejsze w pracy wolontariusza misyjnego jest dzielenie się świadectwem chrześcijańskiego życia osoby świeckiej. Żyjąc wśród tych, do których jesteśmy posłani, wykonujemy konkretną pracę na rzecz innych i jesteśmy żywymi świadkami miłości Jezusa Chrystusa. Bo wolontariat misyjny to „Ewangelia w działaniu”, czyli przekazywanie ludziom orędzia Ewangelii poprzez działania odpowiadające na najpilniejsze potrzeby bliźnich.

Program formacji wolontariusza:

Spotkania formacyjne

Odbywają się w każdą środę w siedzibie SWM Wrocław, przy ul. Świętokrzyskiej 45-55 (budynek Zespołu Szkół Salezjańskich).

Dodatkowo raz w miesiącu mają miejsce weekendowe spotkania ogólnopolskie.

 

Wyjazdy integracyjno - formacyjne

Dwa razy w roku wybieramy się na wspólny wyjazd. Jest to okazja nie tylko do integracji, ale też istotny element naszej formacji. W okresie Wielkiego Postu wyjeżdżamy na weekendowe rekolekcje.

Przygotowanie do wyjazdu na misje

Na kilka miesięcy przed wyjazdem na misje bierzemy udział w weekendowym szkoleniu przedwyjazdowym. Kończy się ono Dniem Skupienia oraz egzaminem z języka obcego. Ostatnim etapem jest Rozesłanie Misyjne Wolontariuszy, które ma miejsce końcem czerwca. 

„Istnieje taki rodzaj miłości, który można oddać jedynie smutnym uśmiechem. W Etiopii takich uśmiechów spotkałam bardzo dużo."

Magdalena Dul, Etiopia

"Wierzę w to, że Bóg patrzy na wysiłek tych ludzi, każdy ich trud, każdą ofiarę oraz miłość jaką w to wkładają. Patrzy poprzez obraz swojego miłosierdzia."

Alicja Kopeć, Sudan Południowy

"Współpraca i wsparcie jakie dostałyśmy od sióstr, księży, animatorów i mieszkańców wioski pokazało mi jak ważna jest wspólnota a ignorancja prowadzi do obojętności, której tak dużo w dzisiejszym świecie."

Adrianna Orłowska, Gambia

"Miasto żyło. Było dzikie, było niezwykle barwne mimo, że zapadł już zmierzch; mimo, że wydawało się, że jest głęboka noc. Było inne. Mnóstwo ludzi na poboczach i samochodów. Samochody trąbią co chwile, ostrzegawczo a może po to by trąbić? Jednego jestem pewny, to czego doświadczę będzie w 100% odmienne od tego co przeżyłem do tej pory. Jestem ciekawy i podekscytowany na myśl o przyszłych dniach."

Robert Weber, Liberia

Zostań wolontariuszem SWM!

 1. Chęć działania na rzecz drugiego człowieka.
 2. Świadomy i praktykujący wiarę katolicką.
 3. Zdrowy psychicznie i fizycznie, w stopniu umożliwiającym wyjazd na misje.
 4. Wiek 18-35 lat.
 5. Odpowiedzialny, pracowity i sumienny, zdolny do współpracy.
 6. Gotowy do poświęceń i znoszenia trudów i przeciwności.

Skontaktuj się z koordynatorem wolontariuszy i umów się na spotkanie.

Maksymalnie 1,5 miesiąca możesz uczestniczyć w spotkaniach i być w organizacji (z wszystkimi obowiązkami i korzyściami). Po tym czasie odbywa się rozmowa, podczas której oczekujemy złożenia deklaracji dot. aktywnego uczestnictwa w organizacji.

  Działaj aktywnie na rzecz misji. Po roku formacji możesz złożyć podanie o wyjazd na misje, a po dwóch latach wyjechać.
  Jako wolontariusz w Polsce możesz:
 • uczestniczyć w animacja misyjnych w parafiach
 • prowadzić warsztaty w szkołach
 • organizować festyny i inne wydarzenia
 • promować misje w mediach
 • pisać projekty i zajmować się działaniami fundraisingowymi
 • prowadzić spotkania dla innych wolontariuszy
 • i wiele innych. 

 

Zobacz, gdzie docierają nasi wolontariusze:

Koordynator wolontariuszy:

Paula Cudak

paula.luszczek@swm.pl