Wigilijne spotkanie wolontariuszy SWM

Raz w miesiącu wolontariusze wszystkich oddziałów Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego spotykają się na weekendowym zjeździe formacyjnym. Zwykle spotkania te gromadzą nas na wspólnej modlitwie, posiłku, warsztatach i rozmowach. I tak było tym razem, choć z powodu pandemii, w wersji online.

W sobotę 19. grudnia odbyło się organizowane we Wrocławiu ogólnopolskie Wigilijne Spotkanie Wolontariuszy SWM. Rozpoczęło się ono od transmitowanej „na żywo” Mszy Świętej. Nasz duszpasterz ks. Jerzy Babiak w konferencji przypomniał nam o ważności Eucharystii w życiu wolontariusza misyjnego. Podkreślił jej tajemniczość, ale przede wszystkim wskazał nam jakie owoce przynosi karmienie się Ciałem Chrystusa.

Umocnieni i pokrzepieni wspólną modlitwą przenieśliśmy się do najmniejszego państwa w Afryce, czyli do Gambii. Za sprawą opowieści wolontariuszek Moniki i Ady poznaliśmy realia pracy misyjnej na najmłodszej Salezjańskiej placówce w Kunkujang Mariama. Dziewczyny nie tylko pokazały nam co wniosła ich praca w życie mieszkańców tej afrykańskiej wioski, ale też jak bardzo pobyt na misjach wpłynął na ich życie.   

Mieliśmy także przyjemność brania udziału w warsztatach medialnych przeprowadzonych przez Macieja Rajfura z wrocławskiej redakcji Gościa Niedzielnego. Zachęciły nas one do poszukiwania sposobu na kreatywne, ale przede wszystkim przyciągające uwagę, przekazywanie treści z naszych wyjazdów misyjnych.  Było to bardzo inspirujące spotkanie, z którego na pewno wyciągniemy naukę.

Na zakończenie był czas na życzenia, wspólne kolędowanie oraz świąteczne zabawy. Poznaliśmy też zwyczaje Bożonarodzeniowe z różnych krajów misyjnych. Wdzięczni wolontariuszom z oddziałów w Krakowie, Świętochłowicach, Poznaniu i Rumii za ten wspólnie spędzony czas mamy nadzieję, że już niebawem spotkamy się na żywo.