Wartość życia -krótka opowieść pana Moriby
Nasze ostatnie spotkanie środowe było spotkaniem nietypowym. Gościliśmy pochodzącego z Gwinei pana Moribę- pracownika Instytutu Nauk Społecznych i Ekonomicznych na Uniwesytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tematem spotkania, w ramach trwającego Tygodnia Edukacji Globalnej, był Rozwój krajów afrykańskich.
Z naszego ostatniego spotkania możemy wyciągnąć wiele ukrytej nauki dotyczącej pracy na misjach. Nie zawsze wszystko idzie tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Czasami spotkania, pomoc, wyjazdy idą własnymi torami, co nie zawsze oznacza że gorszymi.
Tak własnie wyglądało spotkanie z panem Moribą. Jego postać i historia okazały się tak interesujące, że opowiaści o kulturze jego kraju oraz o tradycjach tam panujących zdominowały nasze rozmowy, pozostawiając temat referatu zupełnie w cieniu.
Inspiracją do początkowych opowieści było m.in. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wytyczonych na 17 lat, dzięki którym w 2030 roku społeczeństwu ma się żyć lepiej, zdrowiej i bezpieczniej, zarówno pod względem społecznym, środowiskowym, jak i gospodarczym. W 2015 roku cele zastąpiły dotychczasowe 8 celów milenijnych. Cele te zahaczają także tematyką o kraj, z którego pochodzi nasz gość. W ten sposób płynnie przeszliśmy w opowieści o kulturze kraju, szacunku do starszych, tradycjach przy stole, ślubach a nawet rodzinnych tradycjach każego rodu.
Spotkanie nakreślilo nam cele zrównoważonego rozwoju, choć główną wiedzę wynieśliśmy bezpośrednio od naszego gościa, na temat kultury kraju z którego pochodzi, co jest dla nas także bezcenne.