UCZYŃMY ŚWIAT LEPSZYM

Wczorajsze spotkanie online, które rozpoczęliśmy wspólną modlitwą brewiarzem, dotyczyło Edukacji Globalnej. Jest to temat szczególnie na czasie, ponieważ Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczął się właśnie 16 listopada, a swój koniec będzie miał 20 dnia tego miesiąca.

Spotkanie poprowadziła Paula, która na wstępie uświadomiła nam, że chociaż wszyscy aktualnie siedzimy zamknięci w czterech ścianach, obecność innych krajów w naszym życiu jest niepodważalna. Chociażby z tego powodu, iż większość rzeczy, którymi się otaczamy np. ubrania, produkty spożywcze, czy muzyka pochodzą tak naprawdę z całego świata. Edukacja Globalna nie tylko pomaga zrozumieć świat, ale również aktywizuje, dostarcza wiedzy i umiejętności umożliwiających funkcjonowanie w globalnym społeczeństwie oraz umożliwia orientację we współczesnych informacjach ze świata. Warto jest również znać jej definicję:

… jest to edukacja, która otwiera ludziom oczy i umysły na świat oraz uświadamia o konieczności podejmowania działań na rzecz dążenia do większej sprawiedliwości, równości i zagwarantowania respektowania praw człowieka dla wszystkich.” – Centrum Północ- Południe Rady Europy

W wolontariacie misyjnym Edukacja Globalna jest wyjątkowo ważna, ponieważ nasze codzienne działania wchodzą w jej zakres m.in poprzez edukowanie o sytuacji i problemach krajów, z którymi współpracujemy podczas niedziel misyjnych, spotkań z dziećmi w szkołach, czy działalności w mediach. Proces edukacji globalnej obejmuje uzyskanie podstawowej wiedzy o rozwoju, zrozumienie przyczyn i skutków oraz osobiste zaangażowanie i świadome działanie. Aby lepiej go przyswoić podzieliliśmy się na grupy, w których omawialiśmy wybrane wcześniej przez Paulę konkretne problemy ze świata, z użyciem etapów właśnie tego procesu. Na koniec spotkania wspólnie oglądaliśmy filmik księdza Artura Bartola, w którym dzielił się on efektami pracy w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej oraz czytaliśmy fragmenty Orędzia Papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Ubogich, do którego lektury wszystkich zachęcamy.

Gosia