UBÓSTWO ENERGETYCZNE

Wyobrażacie sobie życie bez prądu? Nie moglibyście zapalić wieczorem światła, naładować komórki a nawet zrobić prania w pralce!

W tym tygodniu, na spotkaniu wolontariuszy SWM we Wrocławiu, zagłębiliśmy się nad tematyką problemów życia bez prądu. Co to oznacza dla pojedynczego człowieka, a co dla gospodarki całego kraju? Rozmawialiśmy o tym, że bez
prądu ludzie są zdani na cykl dobowy. Nie mogą pracować, kiedy jest już ciemno, dzieci nie są wstanie odrabiać lekcji, gdy zajdzie słońce. Pranie, sprzątanie, gotowanie bez urządzeń elektrycznych zajmuje dwa albo trzy razy więcej czasu! W Europie czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy z jak wieloma problemami muszą się zmagać ludzie nie mający stałego dostępu do prądu.

Ale chyba jeszcze większe konsekwencje niedostępność energii elektrycznej ma na gospodarkę. Brak Internetu i komputerów blokuje rozwój przedsiębiorstw. Dostęp do wiedzy i informacji jest bardzo ograniczony. Nie powstają nowe miejsca pracy, co powoduje wzrost bezrobocia. Nie mówiąc już o tym, że szpitale bez prądu stają się prawie bezużyteczne! Czy ktoś z was mógłby sobie wyobrazić szpitale bez aparatury kontrolującej funkcje życiowe? Bez
rezonansu i tomografu? Nie mówiąc już o tym, że w szpitalach również nie byłoby światła więc po zachodzie słońca lekarze by już nie przyjmowali.

Nadzieją dla krajów, w których prąd jest wciąż deficytowym towarem, są odnawialne źródła energii. Jest wiele możliwości na uzyskanie prądu z naturalnych dobrodziejstw tj. rzeki, wiatr, słońce. Podczas pracy w grupach zastanawialiśmy się w jakich warunkach jakie źródła energii byłyby najbardziej pożądane.  Miejmy nadzieję, że już wkrótce, dzięki odnawialnym źródłom energii, prądu nie zabraknie nikomu.

Patrycja