Twarz zwierciadłem duszy – jaki był ks. Bosko?

DSC_0952Z twarzy człowieka można przeczytać wiele. Oczy są zwierciadłem człowieka, jego spojrzenia na świat, jego historii. Rzadko kiedy jedna fotografia potrafi bez słów przedstawić całe życie i wnętrze osoby portretowanej. Taka właśnie jest twarz ks. Bosko na fotografii z Nicei z 1885 roku. Jest to jedno spojrzenie podsumowujące całe jego życie, o którym opowiedział wolontariuszom salezjanin- prezes SWMu ks. Jerzy Babiak.

Krótką historię życia ks. Jana Bosko rozpoczęliśmy od analizy zdjęcia. Wolontariusze oceniając wyraz twarzy księdza, podawali dwubiegunowe cechy, mimo że wszystkie były prawdziwe. Twarz księdza Bosko jest przyjazna, opiekuńcza, pozytywna, ale i jednocześnie zatroskana. Widać na niej także trudny okres w którym żył – czasy przełomu technicznego w Europie, pracy dzieci w fabrykach, biedy. Ks. Babiak z dumą opowiadał o strukturach salezjańskich, które niezwykle sprytnie stworzył ks. Bosko w czasach kiedy zakony zamykano. Mimo wszelkich przeciwności, dzięki ciężkiej pracy założyciela Salezjanów, jego determinacji i wiary powstało wiele oratoriów dla młodzieży, ośrodków misyjnych, szkoł, których i my jesteśmy teraz częścią.

Ciężko jest opowiedzieć historię i całe życie osoby tak aktywnej i niezwykłej jak ks. Bosko w ciągu jednego spotkania, lecz wystarczyło ono wolontariuszom, aby zaciekawić się postacią patrona wolontariatu. Słowami, które szczególnie mogą pozostać w sercach uczestników spotkania może pozostać dewiza księdza Bosko mówiąca o byciu kontemplatywnym w działaniu. Pokazuje ona zarówno wiarę jak i pracowitość, którymi powinien się odznaczać każdy wolontariusz.

Agnieszka