TOŻSAMOŚĆ WOLONTARIUSZA

Podczas ostatniego spotkania, prowadzonego przez Paulę, zastanawialiśmy się, jak kształtować tożsamość wolontariusza misyjnego, czyli tak naprawdę każdego z nas 🙂

Tuż po Nieszporach rozpoczęliśmy zagłębianie się w temat spotkania. Paula przedstawiła nam cechy do ukształtowania u wolontariusza. Znalazły się tam między innymi kompetencje międzykulturowe, znajomość języka obcego, jak i języka placówki misyjnej, dojrzała, pokorna wiara oraz wiele innych. Nie można jednak oczekiwać i wymagać od siebie zbyt wiele, ponieważ oczywiste jest to, iż nie posiadamy wszystkich tych wspaniałych cech. Każdy z nas jest stworzony jako niepowtarzalny wyjątek i właśnie to w tym wszystkim jest najpiękniejsze. Zrozumienie tego jest bardzo ważne w kontekście pracy na misjach. Na wyjeździe misyjnym trzeba znaleźć swoje miejsce oraz swoje zadanie. Nie należy porównywać się do innych, ponieważ każdy z nas ma inny bagaż doświadczeń, który może wykorzystać w pracy. Samoświadomość jest podstawą planowania działań. Nie każdy przecież musi umieć budować studnie, aby być potrzebnym. Nawet nasze najmniejsze i mało wykorzystywane talenty w Polsce, mogą okazać się niezwykle przydatne na misjach.

W celu zajrzenia w głąb siebie i przemyślenia własnej tożsamości najpierw zagraliśmy w grę „Przesłanie dla planety”, a następnie zamieniliśmy się w małych artystów tworząc plakaty przedstawiające to kim jesteśmy, wykorzystując do tego wycinki z gazet. Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach poniżej :).

Gosia