Tożsamość wolontariusza SWM

W tym tygodniu wystartowaliśmy z naszymi spotkaniami formacyjnymi. Podobnie, jak w ubiegłą środę, zjawiło się wśród nas kilku nowych wolontariuszy. Była to dla nich świetna okazja do zapoznania się z istotą Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Takie odświeżenie informacji przydało się również i tym z dłuższym stażem 🙂

Nasza koordynatorka Paula przybliżyła tematykę tożsamości wolontariusza SWM. Podkreślała ścisły związek działalności SWM z nauczaniem ks. Bosko – jesteśmy posyłani do najuboższych, do dzieci i młodzieży. Już sam ks. Bosko gorąco zachęcał swoich wychowanków do posługi ludziom chorym, właśnie w formie wolontariatu.

Wolontariat salezjański opiera się na wartościach ewangelicznych, miłości do młodych, pedagogice dobroci, rodzinnym duchu, optymizmie i radości życia, współpracy w integralnym rozwoju narodów, promowaniu praw człowieka.

W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 100 tys. stowarzyszeń/fundacji, z czego ok. 30 to wolontariaty misyjne, w tym 2 salezjańskie. My, jako jeden z nich, mamy za zadanie odpowiedzieć na wezwanie Jezusa do niesienia Ewangelii ludziom. Staramy się robić to poprzez obecność we wspólnotach, nasze świadectwo, dobre słowo, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka.

Spotkanie było punktem wyjścia do tego, aby każdy z nas mógł w wolnej chwili podjąć refleksję: „Co mnie motywuje do bycia salezjańskim wolontariuszem misyjnym? Jakim wolontariuszem chcę być?”.

Olka