Talent – dar i zadanie

Kolejne środowe spotkanie za nami. Po wspólnej modlitwie przeszliśmy do obejrzenia prezentacji wykonanej przez Paulę. Tematem prezentacji było odkrywanie talentów. Po zdefiniowaniu kluczowego słowa – “talent” – każdy otrzymał zadanie.
Należało wypisać 10 swoich talentów. Jak się okazało dla wielu osób nie było to łatwe zadanie jednak po chwili zastanowienia wszystkim udało się dobrnąć do 10 myślnika. Następnie wysłuchaliśmy przypowieści o talentach. Część wolontariuszy spojrzała na tę przypowieść zupełnie inaczej niż dotychczas. Po podziale na 3 grupy dostaliśmy nowe zadania. Należało rozważyć słowa przypowieści i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z naszymi talentami.
Dyskusja w grupach była bardzo ciekawa i przyczyniła się do spojrzenia na pewne elementy z zupełnie innej perspektywy. Dla niektórych uczestników z przypowieści wyłoniły się niezauważane do tej pory rzeczy lub odkryta została inna interpretacja dobrze znanych fragmentów.
Następnie przeszliśmy do rozważań odnośnie naszych talentów. Okazało się, że pełni podziwu dla umiejętności innych często zapominamy o własnych zdolnościach. Istnieją również takie talenty, które czasem ciężko nam zaakceptować. Definicja słowa „talent” podana na samym początku spotkania uświadomiła nam, że istnieją różne rodzaje talentów. Co ciekawe, pewne negatywne cechy również okazują się być talentem, jak np. brak zdolności opowiadania żartów.
Po wykonaniu zadań w grupach przeszliśmy do dalszej części prezentacji. Jej autorka przytoczyła nam krótką opowieść Anthony’ego de Mello SJ z tomiku “Minuta mądrości”: „Człowiekowi, który go odwiedził i chciał zostać jego uczniem, Mistrz powiedział:
– Możesz ze mną zamieszkać, ale nie staraj się iść za mną.
– Za kim więc mam iść?
– Za nikim. W dniu, w którym pójdziesz za kimś, przestaniesz iść za Prawdą”.
Każdy powinien więc wsłuchać się w swoje wnętrze i rozwijać drzemiące w nim talenty. Dodatkowo powinniśmy dzielić się nimi. Często spotykamy ludzi, którzy chcieliby dokonać pewnych rzeczy, których jak im się wydaje nie potrafią. Jeśli więc mamy większy talent do rysowania czy organizacji dlaczego mielibyśmy nie pomóc? Wzajemna pomoc z użyciem swoich talentów. jak już wcześniej zostało to wspomniane, prowadzi przecież do współpracy i zapewne lepszego zrozumienia siebie. Dodatkowo można osiągnąć niezwykłe efekty pracy. Nadaje to również sens istnieniu talentów.
Nasze gorące i szalenie ciekawe dyskusje zaowocowały głębokimi przemyśleniami oraz mądrymi wnioskami. Myślę, że każdy powinien uświadomić sobie, jak potężne pokłady talentów w nim drzemią. Powinniśmy także uczyć się akceptować swoje słabości oraz dążyć do rozwoju umiejętności, a przez to pomocy innym.
Angelika