Sytuacja w Afryce #UNITYvsCOVID-19

Dla ludzi żyjących z dnia na dzień i zależnych od zarabiania gotówki na rynku – po to aby kupić choćby żywność – kilkudniowa blokada to granica pomiędzy biedą a głodem. Ludzie, którzy już cierpią z powodu bezrobocia, suszy czy plagi szarańczy, do tej pory korzystali z pomocy najbliższych osób lub członków rodziny. W przypadku społecznej izolacji są skazani na samych siebie. Blokada jest także przeszkodą w dostarczaniu medykamentów niezbędnych do walki z innymi chorobami, takimi jak HIV czy gruźlica. Jeśli podstawowe<br>potrzeby życiowe nie mogą zostać zaspokojone, izolacja nie jest ani skuteczna, ani praktyczna. Nie spełnia swojej roli. Biedni ludzie będą woleli loterię infekcji niż głodowanie. W przypadku Liberii i wybuchu wirusa Eboli w 2014 r. izolacja nałożona na West Point w stolicy Monrovii nie sprawdziła się i nie zatrzymała w żaden sposób rozpowszechniania zarazy.

Rząd apeluje, że jedną z najsilniejszych potrzeb będzie stworzenie wydzielonych miejsc z namiotami polowymi w czasie, kiedy epidemia osiągnie szczyt. Nie będzie wystarczającej liczby respiratorów lub oddziałów intensywnej terapii, więc istotnym, ale ogromnym wyzwaniem będzie zapewnienie opieki pielęgniarek dla pacjentów z Covid-19 bez ingerowania lokalnych szpitali. Celem władz Liberii jest już teraz zapewnienie placówkom medycznym i społecznym opieki zdrowotnej przede wszystkim dla matek i dzieci, gdyż wybuch epidemii może spowodować wzrost liczby zachorowań i ofiar śmiertelnych z powodu innych chorób niż wirus Covid-19. Społeczności lokalne mogą pomóc, budując obozy i opiekując się pacjentami zgodnie z protokołem domowej opieki, z nadzorem personelu medycznego z bezpiecznej odległości.

Jeszcze większym wyzwaniem będzie utrzymanie funkcjonowania gospodarki, a co za tym idzie – zapobiegnięcie klęsce głodu. Kraje afrykańskie nie mogą zakazać sprzedaży świeżych produktów miejscowym sklepikarzom, bo ludzie zaczną głodować. Jednak poszczególne osoby mogą zmniejszyć ryzyko transmisji poprzez stosownie środków czystości, lepszą higienę czy stosowanie barier fizycznych.</p>

Źródło: https://www.bbc.com/news/world-africa-52268320