Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą

Na ostatnim spotkaniu SWM dowiedzieliśmy się o tym, czym jest „zespół” i jak ważna jest dla nas współpraca. Dzięki pracy w grupie jesteśmy w stanie osiągnąć wspólny cel w krótszym czasie niż w pojedynkę, ponieważ się dopełniamy, mamy różne pomysły i wspieramy siebie wzajemnie. Praca zespołowa wzmaga naszą kreatywność i zaspokaja potrzebę przynależności.

Dodatkowo poznaliśmy cztery etapy tworzenia zespołu, a mianowicie:

  1. Formowanie się (rozpoczęcie działalności zespołu)
  2. Wzburzenie (sytuacje, które powodują, że zespół dojrzewa i się definiuje)
  3. Normalizacja i działanie (przerzucenie skupienia na działanie)
  4. Zakończenie (osiągnięcie celu, podsumowanie tego co udało się stworzyć)

Dowiedzieliśmy się również jak ważna jest nasza rola w grupie, że dla każdego z nas jest tam miejsce. Wszyscy przy odrobinie dobrych chęci jesteśmy w stanie wnieść wiele do grupy, aby przybliżyć ją do odniesienia sukcesu.

W części praktycznej spotkania mieliśmy do zaprezentowania przed grupą problemy, które mogą wystąpić podczas pracy zespołu. Nie mogliśmy mówić w Prost, raczej używać gestów, a grupa musiała je odgadnąć. Było przy tym dużo zabawy i radości.

Następnie skupiliśmy się na temacie komunikacji. Dowiedzieliśmy się o tym w jaki sposób można w łatwy sposób porozumiewać się w zespole, ale także co jest przeszkodą w komunikacji w grupie.

„Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą” – to spotkanie SWM o efektywnej współpracy pokazało nam, że w dobrze zgranym zespole to powiedzenie się nie sprawdza, bo cieszymy się wspólnie z sukcesów a porażki także wspólnie pokonujemy J

Na koniec w słówku na dobranoc ks. Jerzy przypomniał nam, że 22. Kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi i przytoczył nam fragment „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka, zachęcając do zapoznania się z encykliką Papieża Franciszka Laudato Si`.

Radek