STYCZEŃ POD ZNAKIEM FESTIWALI

Za nami już piąty miesiąc na misji w Nellur. Czas dla nas biegnie tutaj niesamowicie szybko, ale są to dni niezwykle bogate drugim człowiekiem. Styczeń był dla nas nieprzychylny w kwestiach zdrowotnych, na szczęście nasz tandem jest już w pełni sił. Były to dla nas także tygodnie wypełnione indyjskimi świętami.
PONGAL FESTIVAL
To jeden z najpopularniejszych festiwali południowoindyjskich, swoją historią sięga 200 r.p.n.e. Pongal, który dosłownie oznacza “rozlewanie się”, trwa aż 4 dni. Święto obchodzone jest co roku, aby podkreślić początek Uttarayana, czyli ruchu słońca na północ i oznaczenie czasu zbiorów. Nazywany jest także „świętem dożynek”. Podczas święta, biesiadnicy dziękują za obfite plony. Pongal obchodzony jest z wielką energią i radością. Symbolem festiwalu jest garnek, który oznacza spełnienie: ryż i mleko gotowane są w garnku, aż garnek zacznie się przepełniać. Przepełniony dzbanek symbolizuje spełnienie i dobrobyt dla całej rodziny. Słodki ryż nazywany też Pongal służy osłodzeniu uroczystości. Nasi nauczyciele i dyrekcja szkoły przygotowali dla wszystkich uczniów świąteczny ryż i tańcząc przy muzyce świętowaliśmy i dziękowaliśmy za dar jedzenia.
REPUBLIC DAY
To kolejne narodowe święto Indii, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć. 26 stycznia Hindusi celebrują uniezależnienie się od Brytyjczyków, w związku z podpisaniem w 1950 roku konstytucji. W całych Indiach świętuje się zjednoczenie kraju. Indie odzyskały wolność po niemal 200 latach. Tego dnia w Delhi w stolicy kraju odbywa się ogromna parada ludzi ze wszystkich regionów Indii. Jak świętowaliśmy w Nellur? Razem z Biskupem i księżmi zostałyśmy zaproszone, by świętować w naszej sąsiedniej szkole St. Joseph’s Telugu Middium School for Boys. Dzień Republiki ma wyrażać prawdziwego ducha niepodległych Indii. Zatem wszędzie powiewa indyjska flaga. Chłopcy zaprezentowali tradycyjne tańce, nauczyciele śpiewali. Cała uroczystość zwieńczyła przemowa Biskupa i wspólnie odśpiewany hymn narodowy.
DON BOSCO FESTIVAL
31 stycznia wspominaliśmy Świętego Jana Bosco. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały gry, zabawy i konkursy dla naszych uczniów. Nasi najmłodsi mogli sprawdzić się w rzucaniu do celu, bieganiu z przeszkodami, czy wyławianiu skarbów. Oprócz tego dla wszystkich przygotowano indyjskie przysmaki, a całą zabawę zwieńczyła loteria fantowa, w której główną nagrodą był rower. Papież Pius XI przy okazji kanonizacji św. Jana Bosco, nazwał go „duchowym olbrzymem” i dodał: „ W jego życiu nadprzyrodzone stało się niemal naturalne, niezwykłe zaś – zwykłe”.