Skąd są Salezjanie?

Na wczorajszym spotkaniu poznaliśmy tajniki duchowości salezjańskiej. Skąd wzięło się zgromadzenie, jego geneza i powody dla których Don Bosco na patrona wybrał św. Franciszka Salezego?

Kiedy św. Jan Bosko rozpoczynał swoją działalność, pierwszymi jego współpracownikami byli jego wychowankowie. Ci dla których oddał całe swoje serce i poświęcił swoje życie. To właśnie wśród nich po raz pierwszy pojawiła się postać św. Franciszka Salezego. Po decyzji o założeniu nowego zgromadzenia obrał nazwę “Salezjanie”, właśnie na jego cześć. Ks. Bosko miał przemyślany plan działania i wiedział, że wszystko co poczyna robi to dla młodzieży, która potrzebuje wzorca do naśladowania. Jego decyzja została umotywowana w trzech punktach:

1. Duchowość Franciszka Salezego – w swoim życiu był on niezwykle pokorny. We wszystkim co robił w świecie, w swojej pracy dla i wśród młodych odznaczał się niezwykłą cierpliwością a przy tym pobożnością i ogromną wiarą.

2. Markiza Barolo – Kobieta, do której zwracali sie o pomoc mieszkańcy. Pod eleganckimi sukniami nosiła włosiennicę i cały czas poświęcała się pracy społecznej. Modliła się przynajmniej godzinę dziennie. 8 grudnia 1844 r. gotowe dwa pokoiki w Szpitaliku, Markiza oddaje ks. Bosko. Przerobiono je na kaplicę. Markiza kazała wymalować obraz św. Franciszka Salezego u wejścia do kaplicy. Tego dnia Oratorium uzyskało coś trwałego: nazwę. Nazywać się będzie odtąd: Oratorium św. Franciszka Salezego.

3. Znając już postać Świętego, Ks. Bosko pragnął wziąć wiele od Franciszka. Trzy główne cechy, które go określały to: łagodność, miłość i dobroć. Pierwszy Kościół jaki ksiądz Bosko wybudował został OFIAROWANY świętemu Franciszkowi Salezemu.

Święty Franciszek Salezy potrafił odnaleźć się w każdej grupie. Ojciec wysłał go do Paryża, gdzie pierwotnie miał zostać prawnikiem. Tam jednak odszukał swe powołanie i podjął decyzję, że chce zostać księdzem. W Genewie spotkał się z Protestantyzmem i Kalwinizmem. Kiedy został biskupem Genewy, zaczął wychodzić do ludzi i rozmawiać z nimi. Wówczas ok 70000!! ludzi nawróciło się na Katolicyzm.

Druga część spotkania była warsztatowa. W jej trakcie każda grupa miała za zadanie rozwiązać pewien ważny problem w ujęciu trzech cech św. Franciszka: ŁAGODNOŚCI, MIŁOŚCI I DOBROCI.
Nie było to łatwym zadaniem, ale wszyscy poradzili sobie z tym znakomicie prezentując scenki

Magda K.