SALEZJANIE I SALEZJANKI NA ŚWIECIE

Na świecie jest 18 tys. Salezjanów na każdym kontynencie. Rodziną Salezjańską prowadzi Ksiądz Generał Ángel Fernández Artime. Salezjanki są w Polsce od ok. 100 lat, jako pierwsze przybyły do Różanego Stoku.
Goszcząca wśród nas siostra przełożona Małgorzata,  będąca przełożoną placówek Salezjanek w 4 krajach Białorusi, Ukrainie, Rosji i Gruzji.
Na co dzień przebywa w Kijowie i opowiada o pracy swojej i sióstr oraz o codzienności w krajach pod jej jurysdykcją.
W Rosji, w Moskwie nie mają stałych placówek pomocowych, pomagają przebywając z ludźmi, na Białorusi pracują w parafiach, co więcej siostra musiała co 3 miesiące wyjeżdżać,  aby wyrobić nową wizę, na Ukrainie, w Gruzji są nieoficjalne przedszkola Salezjanek.
Opisała też szok sióstr z Ukrainy po przekroczeniu granicy z Polską, pod względem jak ciepło i życzliwie zostały przyjęte.
Siostra powinna robić wizytacje na swoich placówkach, niestety przez obecną sytuacje geopolityczną nie wie co robić dalej.
Siostra namawia do otwartości serca i stawania w obronie ludzi pociąganych do odpowiedzialności za działania ich państwa lub z powodów na których nie mają wpływu. Ivo