Reportaż z misji – czyli jak fotografia pomaga w pracy misjonarza

photo@jerzybabiak.com-12„- Kamil- masz aparat, będziesz robił zdjęcia na dzisiejszym spotkaniu.
– Dobrze…A gdzie to się naciska?
Chwila przerwy.
– Coś nacisnąłem.”

Takim dialogiem rozpoczęło się nasze spotkanie dotyczące fotografii, prowadzone przez nie byle kogo, bo tym razem nie nazwiemy go Prezesem SWM-u, a laureatem wyróżnienia w konkursie fotograficznym National Geographic Polska.
Dlaczego uczymy się o fotografii na spotkaniach wolontariatu misyjnego? Dlaczego jest to bardzo ważna część pracy na misji? Czym tak naprawdę jest fotografia? Na te wszystkie pytania, każdy z uczestników był w stanie odpowiedzieć po ostatnim spotkaniu SWM-u.
Fotografia jest sposobem na zatrzymanie czasu. Pozwala emocjom zastygnąć, utrwala historię, maluje światłem obraz. Dla misjonarzy na wyjazdach jest to przede wszystkim sposób pokazania światu jaka sytuacja ma miejsce w krajach potrzebujących pomocy. Misjonarz rzadko działa w pojedynkę. Jego zadaniem jest pomagać potrzebującym, ale za nim najczęściej stoi sztab ludzi, którzy dorzucają do wielkiego dzieła swoje małe cegiełki. Aby uzmysłowić ludziom jaka pomoc jest potrzebna, gdzie trzeba pomóc i czy w ogóle jest to potrzebne, najlepszym sposobem jest przestawienie obrazu. A w tym pomaga nam dobra fotografia. Czasami obraz jest wart tysiąca słów.
Wniosek z tego płynie taki, że fotografia może nam pomóc pomagać potrzebującym na całym świecie. Nie każdy może pojechać w każdy zakątek świata, a zdjęcie jest formą reportażu, relacji z danego miejsca. Aby być dobrym fotografem, warto poznać tę dziedzinę sztuki od podszewki. Jeżeli chcemy przyciągnąć uwagę odbiorcy, uwrażliwić go na problem, dobrze jest znać choć podstawy fotografii. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się co nieco o historii, o etapach powstawania sprzętu fotograficznego, o znanych fotografach oraz o podstawowych zasadach wykonywania zdjęć. Choć była to kropla w morzu informacji o fotografii, wyciągnęliśmy bardzo ważne wnioski. Sednem fotografii reportażowej jest przekazanie informacji, więc warto jest wykonać zdjęcie, nawet o wątpliwej jakości, jeżeli treść zdjęcia i uchwycona chwila są ważniejsze od estetyki. Dobrze jest, jeżeli jest to tylko możliwe, przykładać się do wykonanego kadru. Im zdjęcie będzie bardziej przykuwało uwagę, tym więcej serc zostanie poruszonych. Powinniśmy także pamiętać, że nie zawsze to co piękne, jest prawdziwym obrazem danego miejsca. Przyjemniej jest fotografować piękne osoby, rzeczy, miejsca, lecz fotografia reportażowa, podróżnicza, która ściśle wiąże się z misjami, powinna pokazywać przede wszystkim prawdę, która niestety nie zawsze jest taka jaką byśmy chcieli aby była.

Agnieszka M.