Rekolekcje w Pajęcznie

W dniach 21-23 marca br. nasze wolontariuszki: Paula, Judyta i Magda głosiły rekolekcje dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum w Pajęcznie.

Pierwszy dzień odbył się pod hasłem: „ Jestem dzieckiem Boga” – gdzie głównym tematem była akceptacja samych siebie, bo przecież jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Pokazanie jak ważna jest relacja z drugim człowiekiem oraz jak współczesne uzależnienia niszczą te relacje.

Drugi dzień był dniem pokutnym. Uczestnicy rekolekcji mieli okazję do sakramentu pojednania a następnie do spotkania z Jezusem Chrystusem podczas wspólnej Eucharystii. Tego dnia na przykładzie dwóch eksperymentów pokazałyśmy jak bardzo grzech niszczy ludzi od środka. Człowiek pusty, bez żadnych wartości jest bardzo podatny na zewnętrzne bodźce, które mają destrukcyjny wpływ na niego a jedyną drogą do zbawienia jest Chrystusowy Krzyż. W czwartek też miałyśmy okazję pojechać do “Betel” w Działoszynie, domu, w którym na co dzień mieszka obecnie 8 niepełnosprawnych chłopców.  Każdy z nich posiada w sobie ogrom energii oraz talenty, które w miarę możliwości mogą rozwijać.   

Ostatniego dnia odbyła się śpiewana Droga Krzyżowa a następnie Judyta, która dopiero od tygodnia przebywa w Polsce opowiedziała co nieco o Indiach. O tamtejszej kulturze i ludziach, którzy są bardzo otwarci i nie boją się wychodzić pierwsi do drugiego człowieka. Opowiedziała także o codziennych trudach z jakimi zmagają się tamtejsi uczniowie a mimo wszystko są pełni radości i otwartości.
Postacią towarzyszącą szczególnie w spotkaniach z dziećmi był św. Dominik Savio, który już od wczesnej młodości dążył do świętości i swój zamierzony cel osiągnął.

Podczas rekolekcji spotkałyśmy się  ogromną otwartością kapłanów oraz wiernych z parafii. Przez dyrektorów szkół i katechetów zostałyśmy bardzo ciepło przyjęte, a słowa podzięki od uczniów wywołały u nas wzruszenie.

 

Magda K.