#RazemDlaPokoju

W ubiegłym tygodniu (16.11.2016 r.) spotkanie SWM zostało poświęcone tematom Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku przebiegł pod hasłem #RazemDlaPokoju. Na początku głos zabrała Paula wprowadzając nas w temat TEG. Czym jest owe zagadnienie? Otóż, jak wyjaśniła nasza koordynatorka, jest to tydzień, który otwiera ludzi na świat. Zwraca uwagę na rozwój dzieci na całej ziemi, daje do zrozumienia, że wszyscy jesteśmy globalną wioską i dąży do uświadomienia z jakimi problemami borykają się ludzie w krajach rozwijających się. TEG co roku zajmuje się innym tematem (bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważony rozwój ,itp.) Odbywa się w szkołach, ale nie tylko. Organizowane są wieczory kulturowe i prelekcje także dla dorosłych. W tym roku stworzono projekt #RazemDlaPokoju. Założeniem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie konfliktom, spowodowanym ruchami migracyjnymi i zamachami terrorystycznymi. Głównym celem jest stworzenie „kultury włączającej”, czyli takiej, która słucha każdej ze stron oraz zapewnienie schronienia i prawa do bezpieczeństwa dla uchodźców

W drugiej części naszego spotkania zajęliśmy się wojną w Syrii. Na początek ks. Jerzy Babiak zaprezentował nam krótkie, ale przejmujące i bogate w treść nagranie, pokazujące brutalną rzeczywistość, w jakiej żyją Syryjczycy. Prezentacja księdza była również lekcją historii Syrii oraz apelem, aby zgłębiać problemy konfliktu, a nie tylko czytać nagłówki w mediach.

Na koniec obejrzeliśmy świadectwo Syryjki Rity, która gościła w Polsce, w czasie Światowych Dni Młodzieży i podzieliła się doświadczeniem wojny w swoim kraju. Opowiadała o tym jak wspaniale czuła się w Polsce- kraju, gdzie panuje pokój, gdzie czujemy się bezpieczni i wolni od klęsk. Mimo stanu jaki panuje w Syrii, Rita wróciła do swojej ojczyzny, gdzie jest jej serce, rodzina i przyjaciele. W swoim świadectwie prosi o modlitwę, traktując ją  jako najpiękniejszy dar, jaki możemy dać Syrii, jako najlepszą pomoc ofiarowaną temu krajowi.

Niezależnie od tego jak się czujemy- dobrze czy źle, pamiętajmy aby doceniać to co mamy w Polsce najcenniejszego- pokój. Pamiętajmy w modlitwie o Syrii- państwie, w którym ludzie każdego dnia walczą o życie, stykają się ze śmiercią, boją się o przetrwanie swoje i swoich dzieci.

 

“To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.” JP2

Eliza