Psychika i duch

Na zakończenie spotkań formacyjnych wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego przyjrzeli się higienie swojego życia. I nie koniecznie mowa tutaj o higienie osobistej, ale psychicznej i duchowej. Jak o nią zadbać podczas wyjazdu misyjnego?

Spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji na temat przyczyn słabej kondycji psychicznej ludzi. Ks. Jerzy, posługując się badaniami, ukazał nam skalę problemu, także w naszym najbliższym otoczeniu. Przyczyny dostrzegliśmy głównie w wychowaniu, relacjach w rodzinie, w stylu życia nastawionemu na sukcesy i pogoń za karierą. To wszystko sprowadza się do obniżenia poczucia własnej wartości. „Higiena psychiczna wpływa na higienę duchową” – podkreślał nasz opiekun. „Największą pomocą jest pamięć o tym, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo” – kontynuował swoją wypowiedź ks. Jerzy.

Ale jak zadbać o higienę duszy i umysłu będąc na misjach? W drugiej części spotkania, bazując na własnych doświadczeniach, stworzyliśmy „kodeks”. Jest to zbiór porad, o których warto pamiętać jadąc na projekt misyjny. Wśród nich znalazły się takie narzędzia jak lektura duchowa, dialog i otwartość, czas na odpoczynek i modlitwę, wytrwałość połączona z elastycznością, dobre przygotowanie merytoryczne, a także uczestnictwo we wspólnocie. Bo to właśnie pozytywne relacje, szczere rozmowy i nawet upominanie, ale z miłością i troską, są kluczem do prawdziwego sukcesu.

Paula