Przygotowanie do Tygodnia Misyjnego

Jaki powinien być misjonarz? Czy misja Chrystusa jest aktualna w życiu chrześcijan, także w życiu wolontariuszy misyjnych? Na te pytania odpowiadaliśmy sobie podczas środowego spotkania formacyjnego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej modlitwy, a następnie przeszliśmy do obejrzenia 20 minutowego filmu o misji w Mahajandze na Madagaskarze, gdzie przez lata pracowała siostra Krystyna Soszyńska FMA. Misjonarka zmarła w ostatni poniedziałek, przebywając na misjach (wyjechała w 1989). Po filmie ksiądz Jerzy krótko wprowadził nas w treść tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny. Podzieliliśmy się na cztery czteroosobowe grupy. Dostaliśmy 20 minut na przeczytanie treści orędzia i odpowiedzi na pytanie „JAKI POWINIEN BYĆ MISJONARZ?”. Każda grupa miała podobne do siebie plakaty, nieznacznie różniące się od siebie treścią. Misjonarz powinien głosić Chrystusa, być świadectwem miłości, która nikogo nie wyklucza. Papież mówi, że dziś jest silna potrzeba misjonarzy, a środowisko nie do końca temu sprzyja, dlatego misjonarze nie powinni zniechęcać się porażkami i niepowodzeniami, a mimo to, z otwartością, odważnie i odpowiedzialnie służyć drugiemu człowiekowi.

Ksiądz Jerzy podsumował spotkanie pytaniem skłaniającym do refleksji: czy to, że jeżdżę na misje jest równoznaczne z życiem misją Chrystusa, a więc CZY ŻYJĘ MISJĄ. Na zakończenie odmówiliśmy wspólnie różaniec, a w słówku na dobranoc usłyszeliśmy porównanie wolontariatu misyjnego do meczu piłki nożnej. Możemy sobie siedzieć na trybunach i obserwować to, co dzieje się na boisku, nie mając na to żadnego wpływu lub na tym boisku aktywnie grać razem ze swoją drużyną. Zdecydowanie wybieramy to drugie.

Monika