NIGERIA - wolontariat w Domu dla Dzieci Ulicy w Lagos

Dom dla dzieci ulicy w Lagos Salezjanie prowadzą od 4 lat. Jest on odpowiedzią na problem bezdomności dzieci (głównie chłopców) w tym mieście. Oprócz pomocy doraźnej, tj. dożywianie, czy materiały higieniczne, chłopcy przede wszystkim otrzymują szansę na lepszą przyszłość i poczucie bezpieczeństwa. „Naszą rolą będzie pomoc chłopcom w nauce, rozwijaniu zainteresowań, zorganizowanie im wakacyjnego czasu, bycie przy nich w roli nauczyciela i wychowawcy i wspieranie ich na co dzień” – mówią wolontariuszki.

MONGOLIA - wolontariat w Domu dla Chłopców ulicy w Ułan Bator

Salezjanie otworzyli w Ułan Bator dom dla chłopców, którzy nie mogą dalej mieszkać w rodzinnym domu. Mogą dzięki temu uczyć się, regularnie jeść oraz zyskują ciepło rodzinne, którego nie doświadczyli w swoich domach. To właśnie tam będą pracowali nasi wolontariusze. Swoją obecnością chcą przede wszystkim dać świadectwo jedności chrześcijan, ale również wspomóc swoimi talentami niezwykle zdolną tamtejszą młodzież. „Naszym zadaniem podczas misji będzie przede wszystkim spędzanie czasu z chłopcami, nauka angielskiego, informatyki, zajęcia plastyczne, medyczne oraz organizacja wycieczki.” – mówią wolontariusze.

LIBERIA - obóz wakacyjny w Monrowii

Podczas wakacji wiele dzieci i młodzieży z Liberii doświadcza ryzyka bezczynności oraz skłonności do przestępczości, które mogą prowadzić do zatargów z prawem i lokalną społecznością. Większość z nich pochodzi z rozbitych rodzin lub straciło jednego z rodziców. Opieka nad nimi jest ograniczona, ponieważ samotny rodzic stara się związać koniec z końcem. Don Bosco Youth Center w New Matadi wychodzi naprzeciw tej sytuacji i organizuje obóz wakacyjny dla ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, dzięki któremu uczestnicy będą mogli odkrywać energię i rozwijać nowe talenty. Nasi wolontariusze będą prowadzić m.in. zajęcia z matematyki i informatyki.

GAMBIA - wolontariat w Centrum Młodzieżowym w Kunkujang Mariama

Wszyscy wiedzą, że Afryka to biedny kontynent, a nikt nie wie o tym lepiej od samych afrykańczyków. Będąc w Gambii często można usłyszeć “chciałbym mieć dobrą pracę, ale nie mogę, bo Afryka jest biedna” albo “chciałbym być piłkarzem, ale w Afryce jest zbyt trudno”. Prawda, każdy z nas ma inne możliwości, jednak na miarę tych możliwości każdy może osiągnąć sukces. Projekt “Afri-can better” ma na celu wsparcie mieszkańców Kunkujang Mariama i młodzieży z salezjańskiego oratorium w wyznaczaniu własnych celi i sięganiu do gwiazd. Pierwszy krok to uwierzyć w swoją własną wartość i sprawczość.

LIBERIA - wolontariat w szkole w Tappicie

Projekt „Z Liberią w Sieci Serc” zakłada wsparcie szkoły salezjańskiej w Tappicie w zakresie informatyki. Celem projektu jest rozwinięcie umiejętności młodzieży na tym polu, aby zapewnić lepszą perspektywę na dobrą przyszłość. W czasie realizacji projektu dużą rolę zajmie też włączenie się w codzienność młodzieży poprzez organizację zajęć pozaszkolnych. Wolontariusze wyjaśniają: „zawarta w tytule Sieć Serc jest grą słów w odniesieniu do współczesnego pojęcia sieci (internetowej), ale także sieci łączącej serca Liberyjczyków i włączających się w projekt wolontariuszy i wspierających. Można ją też odnieść do wezwania, które Jezus dał św. Piotrowi “nie będziesz już łowił ryb, lecz ludzi”.

PRZYSZŁOŚCI PATRZĄC W OCZY

Gdybym musiał krótko, jednoznacznie opisać ostatnie dni, to określiłbym je okresem przejściowym. Do takiej refleksji skłania przede wszystkim natura Liberii. Oczywiście tutejszy klimat nie zna,

DZIECI TAPPITY

Już jakiś czas temu zakończył się pierwszy semestr w liberyjskich szkołach, także w St. Francis w Tappicie. Przez ostatnie półrocze mogłem zatem nieco lepiej poznać

PODCAST

Chcesz posłuchać jak wygląda praca wolontariuszy na misjach? Zapraszamy na MŁODZI ŚWIATU – PODCAST!

WOLONTARIUSZE

Maria Kot | Radosław Szczęsny | Patrycja Szwabowicz

Mongolia
BLOG

Zuzanna Klepacka | Dominika Szwabowicz

Nigeria
BLOG

Elżbieta Kaczkowska | Teresa Solecka

Gambia
BLOG

Nicolai Otto | Robert Weber | Piotr Olszewski

Liberia
BLOG