POSTaw dychę na Afrykę!

Niespełna siedem lat temu w Sudanie Południowym wybuchła bratobójcza wojna pomiędzy plemionami Dinka i Nuerów. Walki przyniosły zniszczenia, osłabiły kraj i pozostawiły go w kryzysie gospodarczym. Mieszkańcy Sudanu Południowego  wciąż uciekają ze swoich domów, szukając schronienia w sąsiednich państwach: Kenii, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowo Afrykańskiej i Etiopii. Największą pomoc płynie ze strony Ugandy, która dziennie przyjmuje niemal dwa tysiące uchodźców.

W Palabeku, niewielkiej miejscowości położonej na północy Ugandy, znajdują schronienie w obozie uchodźcy z Sudanu Południowego. Mimo że nie grozi im już wojna, niosą ze sobą bolesne wspomnienia z przeszłości. Jednym z wielu problemów jest klęska nieurodzaju, powodująca głód, który dotyka zarówno mieszkańców Ugandy, jak i przebywających w obozie uchodźców z Sudanu Południowego.

I tu pojawia się pytanie – czy my mamy na to wpływ? Czy tutaj w Polsce możemy w jakiś sposób pomóc najuboższym na krańcu świata? Czy jesteśmy w stanie chociaż trochę odmienić ich trudny los? Wierzymy, że tak, bo modlitwa ma moc! Dlatego przez cały Wielki Post chcemy nią otaczać mieszkańców obozu dla uchodźców w Palabeku. Pragniemy „POSTawić dychę na Afrykę”, odmawiając codziennie dziesiątkę Różańca w intencji najbardziej potrzebujących.

Ale to jeszcze nie wszystko! W Środę Popielcową zapraszamy na premierę pierwszego z cyklu filmów na temat obozu w Palabeku w reżyserii Art. 43 – studia filmowego SWM. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszych mediów społecznościowych, bo przez cały Wielki Post będą się tam pojawiać wywiady opowiadające historie uchodźców z Sudanu Południowego. Ponadto na otwarcie sezonu w Wioskach Świata odbędzie się wystawa zdjęć z obozu w Palabeku, a ks. Roman Sikoń SDB w wybranych parafiach poprowadzi „Rekolekcje z Ikoną”.

Dołącz do nas! POSTaw dychę na Afrykę!