POST Z UCHODŹCĄ – SURAY Z IRAKU

Mam na imię Suray, mam 9 lat i pochodzę z Iraku. Kiedy miałem 2 lata moja rodzina uciekła do Turcji. Mieszkaliśmy tam 6 lat, czekając na wyjazd do innego państwa, takiego jak Kanada czy Australia. Niestety w Turcji także byliśmy prześladowani. Nie mogliśmy już dłużej czekać więc trafiliśmy do Libanu, mając nadzieję, że czeka nas lepsza przyszłość.

Gdy pewnego dnia czekałem w kolejce u fryzjera nastąpiła eksplozja. Na początku był to tylko ogromny hałas, wystraszyłem się i wybiegłem od fryzjera. Wtedy był drugi, większy wybuch, jakby trzęsienie ziemi. Odrzuciło mnie z wielką siłą, upadłem i złamałem nogę.  

Usiadłem na kamieniu i czekałem, podczas gdy mój zmartwiony tato biegał wkoło i szukał mnie. W końcu odnalazł mnie i zabrał do domu. Pojechaliśmy do szpitala, ale tam odmówiono przyjęcia mnie. Powiedzieli, że mają pilniejsze i poważniejsze przypadki. Więc czekałem cały dzień ze złamaną nogą. Dopiero następnego dnia przyjęto mnie w szpitalu św. Józefa, gdzie na 20 dni założono mi gips.”

Kiedy pracujący w Jbeil ksiądz Simon odwiedził rodzinę Suraya zobaczył wybite szyby i wyrwane w wyniku wybuchu drzwi. Zaprosił ich na kilka dni do Domu Salezjanów. Mama Suraya wyznała, że chłopiec ma problemy ze snem, ponieważ boi się eksplozji i ponownej wizyty w szpitalu. Zwłaszcza, że wciąż pamięta, gdy uciekali z Iraku z powodu wojny. Mimo to na twarzy Suraya nieustannie gości uśmiech. Zapytany o powód powiedział, że to dlatego, że jego noga już nie boli. Ksiądz Simon zapytał także chłopca co chciałby powiedzieć dzieciom, które przechodzą trudności i cierpią oraz o jego marzenia. Chłopiec odpowiedział: „Życzę im, aby zawsze były szczęśliwe, piękne i żyły w bezpiecznym otoczeniu. Chciałbym, żeby na świecie nie dochodziło do żadnych eksplozji i nikt nie został ranny. Moim marzeniem jest być szczęśliwym i bezpiecznym.

MODLITWA – ofiaruj dowolną modlitwę w intencji dzieci i młodzieży znajdujących się pod opieką Salezjanów w Hossoun w Libanie

POST – wybierz jeden dzień podczas Wielkiego Postu, w którym będziesz pościł w intencji tego dzieła

JAŁMUŻNA – wesprzyj projekt organizacji zajęć dla uchodźców z Syrii i Iraku

Dołącz do nas! Przeżyj ten POST w duchu solidarności z Uchodźcami!