POST Z UCHODŹCĄ – BASHAR Z SYRII

“Nazywam się Bashar Asem. Pochodzę z Syrii, skąd musieliśmy uciekać do Libanu ponieważ w naszym kraju trwa wojna. Mam 10 lat i chodzę do 2 klasy. Mam trzech starszych braci i cztery młodsze siostry. Uwielbiam pomagać tacie przy pracy i uczyć się od niego. Bardzo lubię także szkołę. Od prawie dwóch lat wraz z siostrami przychodzę do Centrum Don Bosco, gdzie spotykamy młodych z Syrii i Libanu, którzy każdej soboty przygotowują dla nas różne aktywności i zabawy. Przychodząc tutaj jesteśmy bardzo podekscytowani. Uczymy się tańców, chociaż jestem chłopcem. Na początku wstydziłem się tego, ale zobaczyłem młodych mężczyzn, poważnych i starszych ode mnie, wszyscy oni tańczyli z nami, śmiali się, dobrze się z nami bawili. W Centrum organizowane są dla nas także zajęcia na temat szacunku. Uczymy się jak pomagać sobie nawzajem, rozmawiamy w grupach. Na koniec znowu jest czas na zabawę, gramy w piłkę i mogę poznać Syryjskie dzieci, takie jak ja. Na koniec dnia siadamy wszyscy razem i z animatorami jemy kanapki. Czuję się wtedy jak w rodzinie. Jestem bardzo szczęśliwy, aż do momentu, gdy musimy wracać do domu.

W Centrum jesteśmy w każdą sobotę. Mimo, że jest to dzień wolny od zajęć szkolnych, wstajemy o 6 rano, żeby znaleźć transport do ośrodka Salezjanów. Jest to dla nas tak ważne, bo czujemy się tam wyjątkowo i jesteśmy dobrze traktowani.     

Dziękuję wszystkim ludziom, którzy pomagają nam tutaj w Libanie – Salezjanom i animatorom, a w sposób szczególny ludziom z Polski, którzy o nas pamiętają. Niech Bóg ich błogosławi. Dziękuję.”

MODLITWA – ofiaruj dowolną modlitwę w intencji dzieci i młodzieży znajdujących się pod opieką Salezjanów w Hossoun w Libanie

POST – wybierz jeden dzień podczas Wielkiego Postu, w którym będziesz pościł w intencji tego dzieła

JAŁMUŻNA – wesprzyj projekt organizacji zajęć dla uchodźców z Syrii i Iraku

Dołącz do nas! Przeżyj ten POST w duchu solidarności z Uchodźcami!