Pedagogika Salezjańska

Na wczorajszym spotkaniu ksiądz Jerzy przedstawił nam ideę Pedagogiki Salezjańskiej. Przypomnieliśmy sobie, jakie są podstawowe założenia Salezjańskiej metodyki pracy. Okazuje się, że w życiu księdza Bosko już w dzieciństwie występowały znaki sugerujący jego przyszły styl pracy z młodzieżą. Otóż w wieku 9 lat miał niezrozumiały sen, w którym dostojnie wyglądający mężczyzna powiedział o chłopcach których mały Janek we śnie próbował ze sobą pogodzić: “Nie biciem, ale łagodnością i miłością będziesz musiał pozyskać sobie w nich przyjaciół”.

W tym właśnie duchu Salezjanie, a więc my razem z nimi, działamy wśród młodych. Dobroć, przyjaźń, radość, optymizm, edukacja, wiara, sport, katechizm, czy system prewencyjny, polegający na reagowaniu zawczasu na niepokojące sygnały ze strony podopiecznych, tak, aby budować pozytywne postawy – to aspekty których w tym duchu na pewno nie zabraknie.

Na drugiej części spotkania mogliśmy podziwiać dzieła sztuki autorstwa Pauli i księdza Jerzego. Z okazji Dnia Wolontariusza stworzyli oni za pomocą dobrodziejstw technologii smartfonowej portrety wszystkich naszych wolontariuszy. Każdy mógł podziwiać i powiedzieć ciepłe słówko, o portrecie, albo osobie, do wyboru. Okazało się że we wrocławskim SWM-ie może być naprawdę gorąco 🙂

Joachim