Opowieść bez słów

photo@jerzybabiak.com-3Możemy wydzielić trzy główne rodzaje fotografii: podróżniczą, portretową i reportażową. Podczas naszego kwietniowego spotkania skupiliśmy się na tym ostatnim. Ksiądz Jerzy na samym początku przybliżył pojęcie samej fotografii. Usłyszeliśmy, że fotografia to „rysowanie światłem”, „zatrzymanie czasu”, „ukazanie emocji”, „utrwalenie historii”, co uzmysłowiło nam, że fotografia jest sztuką.

Doświadczony fotograf potrafi opowiedzieć wydarzenie, w którym brał udział, z użyciem kilku swoich zdjęć – bez słów. Zazwyczaj pierwsze z nich ukazuje szeroką perspektywę, kontekst wydarzenia. Następnie skupia się on na ludziach, którzy w nim uczestniczą i okazują przy tym różne emocje. Wprawny reportażysta nie może zapominać o istotnych szczegółach na swoich fotografiach, aby lepiej wprowadzić odbiorcę w klimat utrwalonych wydarzeń. Takim szczegółem może być łza, biżuteria, przedmioty codziennego użytku widziane z bliska.

Wszystkie poruszane zagadnienia odnosiliśmy do realiów pracy na misjach, gdzie aparat albo telefon komórkowy z dobrym aparatem fotograficznym powinien być zawsze pod ręką. Warto uwieczniać chwile, które składają się na nasz pobyt na placówce misyjnej w sposób przemyślany. Pomaga w tym dobre przygotowanie (rano decydujemy, na jakiej tematyce będziemy się dzisiaj skupiać) oraz dobra organizacja (fotografie zrzucamy wieczorem do uporządkowanego drzewka folderów na laptopie, ładujemy baterie, formatujemy karty pamięci).

Wolontariusze misyjni muszą być przygotowani na różne niespodzianki. Ludzie w krajach słabiej rozwiniętych mogą nie być przyzwyczajenie do robienia zdjęć; niektórzy mogą sobie nie życzyć uwieczniania ich na zdjęciach. W tego typu sytuacjach warto stosować pewne sztuczki, o których również dowiedzieliśmy się na spotkaniu.

Na koniec spotkania mogliśmy wykorzystać zdobytą wiedzę do analizy zdjęć reportażowych przesłanych przez Kalinę, Judytę i Karolinę. Dzięki nim mogliśmy się też przenieść myślami do sali laboratoryjnej czy w Bieszczady. Po oficjalnej części spotkania świętowaliśmy imieniny ks. Jerzego oraz urodziny Kai.

Kamil