Nauczanie i wychowanie, czyli jak ważna jest praca nauczyciela

12210725_979058085498979_745295696_oSzkoła podstawowa, w której pracuję jest pod wezwaniem św. Józefa. Uczęszcza do niej około 200 dzieci. Opiekę nad tak ogromną liczbą dzieci sprawuje tylko 15 nauczycieli. W ubiegłym miesiącu przez cztery dni spotykaliśmy się razem na przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach.

Sytuacja w etiopskich szkołach nie jest najlepsza. Zakres wiedzy jaki zawarty jest w podręcznikach szkolnych jest bardzo rozległy i na wysokim poziomie. Jednak problemem jest to, że większość uczniów, a nawet  nauczycieli nie zna języka angielskiego. Natomiast wszystkie podręczniki od klasy 5 w wzwyż są wyłącznie w tym języku. Dużą trudnością dla nauczycieli jest również nauczanie w bardzo licznych klasach, czasem nawet 100 osobowych.

Przeprowadzone szkolenie było dla nas wszystkich pięknym czasem refleksji nad rolą nauczyciela. Przez pierwsze dwa dni zastanawialiśmy się kim tak naprawdę jest nauczyciel, jakimi cechami powinien się oznaczać oraz jak wielką rolę pełni w kształtowaniu postawy ucznia. W kolejne dni rozmawialiśmy o tym jak nauczać efektywnie. Poznawaliśmy aktywne metody nauczania. Następnie nauczyciele prezentowali lekcje z ich wykorzystaniem. W czasie szkolenia nie brakowało również czasu na integrację. Bardzo pozytywnie było widzieć ogromne zaangażowanie nauczycieli i chęć dalszej pracy dla dobra ucznia.

Zadaniem każdego  nauczyciela w najbliższym czasie  będzie  przygotowanie lekcji z zastosowaniem aktywnych metod, ale też jeszcze większa praca nad kształtowaniem dobrych postaw ucznia, jego rozwojem, aby w przyszłości był dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem państwa. Tak naprawdę to wkład włożony w rozwój dziecka jest w wkładem w rozwój rodziny, państwa, świata.