Mądra pomoc

Wolontariusze spotkali się wspólnie w sali SWM, aby zrealizować temat Tygodnia Edukacji Globalnej, który miał miejsce ubiegłego tygodnia. Podczas spotkania poznawali zasady pomocy w krajach misyjnych opracowane przez księdza Piotra Wojnarowskiego, który przez ostatnie osiemnaście lat pracował w Afryce.

Po wspólnych Nieszporach, zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami na temat Tygodnia Edukacji Globalnej, który w tym roku miał już 23 edycję. Został wprowadzony przez działające przy Radzie Europy, Centrum Północ-Południe w 1998, a od 2005 roku obowiązuje również w Polsce. Od lat jest obchodzony tradycyjnie trzeciego tygodnia listopada. W tym roku działa pod hasłem To nasz wspólny świat, działajmy razem. W następnym etapie przeszliśmy do zasad opracowanych wspólnie z SOM w Warszawie przez Księdza Wojnarowskiego SDB. Podzieleni na sześć grup, wolontariusze opracowywali kolejne punkty odpowiadając na trzy kolejne pytania. “Jak rozumiecie te zasady?”, “przykłady wprowadzenia w życie tej zasady” oraz “jakie błędy mogą zostać popełnione w obrębie zasady?”. Po tym, jak każda z grup dokładnie omówiła swoje odpowiedzi na pytania postawione w punktach, oglądali filmy przygotowane przez księdza Piotra. Na samym końcu Paula puściła wszystkim sondę pod tytułem Co łączy Polskę z krajami Globalnego Południa?.

Po spotkaniu wolontariusze, którzy mogli zostać, ułożyli w kartonach ubrania zebrane w ostatnim czasie, a które zostaną przesłane na rzecz ośrodka dla dzieci ulicy w Ułan Bator.

Piotr