Kultura Azji

W minioną środę spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą nieszpory w której czytanie wyjątkowo mnie poruszyło. Pozwolę sobie przytoczyć fragment:  

„Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie. Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane, i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu”.

Czas postu to czas zastanowienia nad tym jak żyjemy oraz jak wygląda życie innych ludzi w dalekich zakątkach świata.

Tym razem Agata przybliżyła nam swoją prezentacją i opowieściami Azję. Różnorodność zapachów, przypraw, gwaru, tłoku, ryżu, opadów deszczu to kilka z naszych skojarzeń, jakie przyszły Nam do głowy, gdy zostalismy zapytani o tę część świata.

Azję zamieszkuje 4,4 mld ludzi, co stanowi 60% ludności świata!  Najliczniejszą grupę stanowią ludzie rasy białej i żółtej. Największymi miastami Azji są między innymi: Tokio, Mumbaj, KaracziDelhi, Seul, Stambuł, Szanghaj, Dżakarta, Pekin, TeheranBangkok.

Na tym kontynencie występują niemal wszystkie wiary współczesnego świata. Azjaci wierzą zarówno w nowoczesne ruchy religijne, jak i w religie monoteistyczne (chrześcijaństwo, islam i judaizm ) oraz politeistyczne (hinduizm, buddyzm). Najwięcej wyznawców ma islam i hinduizm. Wszystko zależy od tego, w jakiej części Azji się znajdujemy.

 

Pod koniec spotkania zostaliśmy podzieleni na grupy. I każda z nich miała za zadanie przedstawić scenkę, dzięki której zostanie (pół żartem pół serio) przybliżona kultura danego Państwa.  I tym sposobem taniec japoński wywołał wiele radości na naszych twarzach. ? Dzięki rekwizytom mogliśmy wczuć się w kultury innych krajów i przy okazji obejrzeć z bliska kolorowe w swych barwach sarii.

Marta B.