Kultura afrykańska

Nasz środowe spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy Nieszporami.
Następnie przeszliśmy do gry w Afrykańskie Bingo, która polegała na tym aby wśród uczestników obecnych na spotkaniu znaleźć osobę, która coś wie o kontynencie Afrykańskim. Ćwiczenie miało uświadomić nam, że kultura Czarnego Lądu nie jest nam tak bardzo obca i trochę już coś o niej wiemy.
W dalszej części spotkania poznaliśmy położenie i geografię Afryki. Okazuje się, że ukształtowanie terenu ma wpływ na to jacy są tamtejsi mieszkańcy.
Afryka jest drugim pod względem wielkości kontynentem. Równik przecina ją na pół, dlatego jej klimaty są bardzo zróżnicowane. Jest to kontynent dzieci i młodzieży, średnia wieku to ok. 19/20 lat.
W Afryce jest 56 państw, w których różne kultury się przenikają. Powstały one poprzez połączenie po kolonializmie różnych ludów i plemion, dlatego w Afryce bardzo często dochodzi do konfliktów wewnętrznych.
Języki są podzielone na urzędowe i etniczne. Praktycznie w każdym kraju istnieje więcej niż jeden język a bardzo często jest ich kilka.
Głównymi zajęciami Afrykańczyków są handel, rolnictwo, wyroby ceramiczne i biżuterii. Część plemion nadal prowadzi koczowniczy tryb życia.
Religie podobnie jak języki również są bardzo zróżnicowane.
Spotkać możemy afrykańskie religie rodzime, które istnieją „od zawsze” i jest ich bardzo dużo.
Duże znaczenie ma występujący tam tzw. Czarny Islam, czyli mieszanie się rodzimych religii afrykańskich z religią islamską.
Poza tym są także chrześcijaństwo oraz religie afrochrześcijańskie.
Wszystkie one bardzo mocno się przenikają.
Z Afryki pochodzi wielu znanych ludzi. A do odkryć należą m.in: kawa, spadochron, mydło zapachowe, wiatrak, cyfry, dywan, szachy.
Ostatnim zadaniem było w małych grupkach przedstawić najważniejsze informacje o wybranym Ludzie z wcześniej przygotowanych opisów.
Na zakończenie ks. Jerzy opowiedział nam Słówko na dobranoc w którym przytoczył słowa Papieża Franciszka na Wielki Post.
Asia