KULISY PROJEKTU MISYJNEGO W GAMBII 2020

Ze względu na pandemię wciąż jesteśmy zmuszeni spotykać się online. Nie przeszkodziło nam to jednak, aby w tym tygodniu wziąć udział w odkrywaniu naszej działalności misyjnej w Gambii. Spotkanie poprowadziły Ada i Monika. Wolontariuszki spędziły w tym roku kilka miesięcy w wiosce Kunkujang Mariama, gdzie na salezjańskiej placówce misyjnej ugościł je ks. Piotr Wojnarowski.

Gambia, jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Afryce, położona jest na zachodniej części kontynentu. Otaczają ją Senegal oraz Ocean Atlantycki. Jednak, poza walorami turystycznymi, warto pamiętać, że jest to kraj ubogi. Jako Salezjański Wolontariat Misyjny zauważamy potrzebę wspierania młodych Ghańczyków w zdobywaniu wykształcenia. Taki właśnie był główny cel wolontariuszek organizujących projekt misyjny. Dziewczyny skupiły się przede wszystkim na nauce obsługi komputerów. W lekcjach brały udział dzieci od 12 roku życia, poprzez animatorów, aż po osoby dorosłe i katechetów z miejscowej szkoły. Większości osób trzeba było nauczyć podstaw – posługiwania się myszką, włączania i wyłączania sprzętu.

Ada i Monika miały bardzo napięty grafik – poza zajęciami edukacyjnymi musiały znaleźć czas i siły na aktywności duchowe (codzienny różaniec, mszę św.). Miały też przyjemność uczestniczyć w konkursie talentów organizowanym podczas imprezy walentynkowej. Ze wzruszeniem opowiadały, jak niektórzy zwycięzcy przekazywali swoje nagrody innym dzieciom. Poza tym okoliczne przedszkola zostały obdarowane artykułami plastycznymi i sportowymi przywiezionymi z Polski.

Niestety, wybuch pandemii COVID-19 przerwał ich pracę w Gambii. Jednakże pomimo nagłej i błyskawicznej ewakuacji do Polski dziewczyny, podczas swojego pobytu, zdołały przeszkolić najstarszych uczniów na tyle, aby obecnie mogli oni dalej uczyć mieszkańców wioski, jak obsługiwać komputer oraz poszczególne programy. Są z nich bardzo dumne i mają poczucie, że ich misja w Kunkujang Mariama wciąż trwa.

Aleksandra