Klęska klęsce nie równa

Zagrożenia klęskami żywiołowymi w krajach misyjnych. Czyli jak trudna sytuacja gospodarcza może się pogorszyć poprzez żywioły natury? Na ten temat było środowe spotkanie wolontariuszy SWM Wrocław.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy Nieszporami. Następnie przeszliśmy do pewnej symulacji. Każda osoba losowała karteczkę z informacją, która przedstawiała sytuację ludzi w różnych miejscach na Świecie. Mieliśmy za zadanie utożsamić się z daną osobą i danymi warunkami w jakich żyje np. 9-cio letni Abdullah, który mieszka w slumsach lub Polak mający własny dom ze stałym zatrudnieniem. Całość polegała na tym, iż na podstawie różnych klęsk i sytuacji robiliśmy krok lub dwa do przodu bądź do tyłu. Osoby w trudniejszej sytuacji cofały się i analogicznie osoby, które mają się całkiem dobrze brnęły do przodu. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć w jak trudnych sytuacjach są osoby, które zostały dotknięte m.in. powodziami, a nie mają stałego zatrudnienia czy oszczędności. Zależność od warunków atmosferycznych czy też brak dostępu do informacji to tylko niektóre z trudności, które pogłębiają ich problemy. Tak właśnie dzieje się w krajach misyjnych, do których docieramy z pomocą.  

W następnej części, podzieleni na grupy, mieliśmy za zadanie stworzyć projekt domu, który idealnie sprawdziłby się na danej części wyspy. Z zapałem każda z grup stworzyła swoje projekty, które miałyby uchronić mieszkańców przed powodzią. Różne materiały, różne zapotrzebowania, różne specjalizacje… to wszystko omawialiśmy i staraliśmy się dopasować jak najlepszy projekt w danych warunkach.  

Usłyszeliśmy też o projekcie realizowanym w zalewowych rejonach Bangladeszy, gdzie rolnictwo jest uprawiane na wodzie, za pomocą roślin, które się unoszą na wodzie i jednocześnie tworzą tratwę umożliwiającą hodowanie warzyw, zbóż i innych roślin.   

Pod koniec modliliśmy się Psalmem 104, który mówi nam o wielkości Boga jako stwórcy całego Świata i pięknie, które stworzył. Spotkanie zakończył ks. Jerzy słówkiem o pewnym pięknym hiszpańskim wzgórzu – Tibidabo, na którym to ks. Bosco zapoczątkował budowę kościóła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, chroniąc to miejsce przed zagospodarowaniem przez Wolnomularzy. Jest to piękny neogotycki kościół, powstał on pod koniec XIX wieku. 

Kuba