Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów

Tematem dzisiejszego spotkania SWM była fotografia. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego robienie zdjęć podczas wyjazdu wolontariusza misyjnego jest tak ważne i potrzebne oraz o tym, na co powinno się zwracać szczególną uwagę.

Wolontariusze często prowadzą relacje z miejsc, w których służą, a robione przez nich zdjęcia ukazują inne realia kulturowe i społeczne, całkowicie inną rzeczywistość, w jakiej żyją ludzie. Dzięki nim odbiorcy mogą lepiej zrozumieć, o czym mowa w tekście.

W dobie telefonów komórkowych z aparatami każdy może robić zdjęcia, ale nie każde zdjęcie jest fotografią. Czym zatem różni się zdjęcie od fotografii? Ta ostatnia ma na celu przekazanie pewnej wiadomości, sprawienie, że jej odbiorca na chwilę się zatrzyma i zastanowi. Mistrzowie tej dziedziny jednym zdjęciem potrafili zmienić losy świata, tak jak Huynh Cong “Nick” Ut, który fotografował podczas wojny w Wietnamie, a za swoje zdjęcia otrzymał prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Fotografie mają na celu zatrzymanie na chwilę czasu, ukazanie ludzi i ich emocji w danym momencie. Bardzo ważne jest też światło, które ma wpływ na kolory zdjęcia, a także warunki pogodowe. Co ciekawe, w fotografowaniu sprzęt nie jest najważniejszy, liczy się przede wszystkim umiejętność obserwacji otaczającego świata i ludzi oraz refleks.

„Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim”

~Ansel Adams

Ola B.