Indie -relacja z projektu misyjnego

15 listopada odbyło się pierwsze (w tym roku akademickim) spotkanie otwarte, podczas którego nasze wolontariuszki opowiedziały o swoim projekcie misyjnym, jaki prowadziły w Indiach.

Agata i Karolina przebywały tam od września 2016 do marca 2017 i ich głównym zadaniem była praca w  St. John’s English School  w diecezji Nellore w południowo-wschodniej części kraju. Na początku była to praca z najmłodszymi dziećmi 3-letnimi a później uczyły także w klasach starszych.   

Karolina przybliżyła nam kulturę Indii: rolę kobiet w społeczeństwie (która bardzo różni się od tej, która panuje na Zachodzie) i tego jak zawierane są związki małżeńskie. Dziewczynki już od narodzin mają w życiu ciężej, a ubóstwo w rodzinie często odbija się na ich edukacji – już tej podstawowej.  Powiedziała do nas też kilka słów w języku telugu, który jest oficjalnym językiem w diec. Nellore.
Agata natomiast opowiedziała nam o pracy w szkole, o stosowanych wobec uczniów kar. Przybliżyła nam socjologię społeczeństwa i podział na kasty oraz to, jak wiele od nich zależy w życiu tamtejszych ludzi. 

Na nagraniach mogliśmy zobaczyć jak wyglądają tam m.in. święta Bożego Narodzenia, dzień dziecka (który trwa 7 dni) czy codzienne życie na ulicach miasta. Poznaliśmy również stroje indyjskie -sari, w których zaprezentowały się nasze wolontariuszki.

Magda K.