Historia Zgromadzenia Salezjańskiego a nasze wybory

12961334_1100962093279953_4459277349031687395_oŚrodowe spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą.  Na kazaniu została przybliżona nam historia Salezjanów. Zgromadzenie Salezjańskie, czyli Towarzystwo św. Franciszka Salezego zostało założone w drugiej połowie XIX w. w Turynie przez św. Jana Bosko.

Droga do założenia Zgromadzenia nie była wcale taka prosta. Ale dzięki wytrwałości i uporowi księdza Bosko, który szedł w zaparte za swoim powołaniem oraz słuchał cichego głosu Boga, w dniu jego śmierci wspólnota Salezjanów liczyła już 774 członków i 57 domów zakonnych w dziewięciu państwach Europy i Ameryki.

Jedną z ważnych cech księdza Bosko było to, iż skupiał się i koncentrował na innych oraz ich potrzebach. Starał się myśleć najpierw o bliźnich a dopiero w następnej kolejności o sobie. Jak mawiał “… Jeśli chodzi o służenie tak Dobremu Ojcu jak Bogu, trzeba być gotowym poświęcić wszystko …”

Zgromadzenie Salezjanów zajmuję się głównie wychowanie młodzieży. Dzięki wypracowanemu systemowi wychowania, opartemu na dobroci, rozumie i religii, ksiądz Bosko oraz jego współbracia  pozyskują zaufanie młodych ludzi. „Dałbym wszystko, by pozyskać serca młodzieży, by w ten sposób podarować je Panu …”

Czytana na środowej Eucharystii, Ewangelia wg św. Łukasza zawierała fragment o  drodze uczniów do Emaus . Można z niego wywnioskować, iż bardzo łatwo przegapić idącego obok nas Zbawiciela. Często działanie Pana Boga w naszym życiu nie odpowiada naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom. Jezus jednak  nie pozostawia nas samych. Stopniowo prowadzi nas do rozumienia sposobu oraz  otwarcia nam oczu na Jego rzeczywistą obecność w naszym życiu. Jeśli pójdziemy za jego głosem i będziemy mu wierni, możemy, tak jak ksiądz Bosko dokonywać rzeczy wielkich w oczach naszego Pana.

Na spotkaniu  poruszyliśmy również temat naszego ogólnopolskiego zjazdu we Wrocławiu. Przygotowania dopinamy już na ostatni guzik i serdecznie wszystkich  zapraszamy. Zapewniamy wspaniały weekend ,,z kulturą za pan brat” oraz doborowym towarzystwem Pana Boga 🙂

Milena