Grudniowy Zjazd Wolontariuszy

W miniony weekend we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Zjazd Wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, podczas którego skupialiśmy się na szerokim zagadnieniu MISYJNOŚCI.
Pomimo zimowej aury atmosfera była gorąca. Było to wyjątkowe spotkanie, bo świąteczne. Pojawiło się na nim blisko 60 osób, w tym wiele nowych, uśmiechniętych twarzy.

Zjazd rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy w intencji misji, misjonarzy i wolontariuszy misyjnych. Następnie udaliśmy się na integrację i bliższe zapoznanie się. Dzień zakończyliśmy krótką modlitwą, a bardziej wytrwali mogli spędzić wieczór przy planszówkach.  

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od Eucharystii. A zaraz po śniadaniu przeszliśmy do tematu spotkania, czyli MISJI i raportu ze świata. Ksiądz Jerzy przedstawił nam liczbę misjonarzy, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących na misjach obecnie. Kraje, w których misje rozwijają się najprężniej oraz te kraje, gdzie my – głosiciele Jezusa Chrystusa wciąż jesteśmy potrzebni.  W nawiązaniu do wysłuchanej prelekcji odbyła się praca w grupach, w czasie której musieliśmy przygotować wizję i plan działania w danym kraju, zwracając uwagę na potrzeby i problemy mieszkańców. 
Kolejnym punktem na naszym planie były warsztaty hand-made. Każdy z uczestników miał za zadanie wykonać kartkę świąteczną z otrzymanych materiałów. Każda kartka zawierała też moc życzeń lub ciepłe słowa. Wieczorem, w ramach prezentu „pod choinkę” każdy z wolontariuszy otrzymał taką kartkę od drugiej osoby.

Popołudnie rozpoczęło się od świadectwa wolontariuszek, które w tym roku pomagały przy obozie wakacyjnym dla dzieci w Showoo, w Mongolii. Agata i Magda przybliżyły nam kulturę, życie codzienne mieszkańców, pracę salezjanów oraz sytuację religijną w tym kraju stepów. Po prezentacji miało miejsce wyjście na Jarmark Bożonarodzeniowy będący w ostatnich latach wizytówką Wrocławia.

Po powrocie nadszedł czas na punkt kulminacyjny, oczekiwany przez wszystkich –spotkanie opłatkowe. Wieczorem szkoła zyskała klimat świąteczny. Choinka, odświętnie przystrojone stoły, rozbłyskujące lampki, potrawy wigilijne… Po krótkim wprowadzeniu, modlitwie i przeczytaniu fragmentu z Pisma Świętego, nastał czas na wzajemne łamanie się opłatkiem i na życzenia bożonarodzeniowe. Oczywiście zgodnie  z ojczystą tradycją nie zabrakło wspólnego kolędowania i jasełek przygotowanych przez samych wolontariuszy!

 

Niedziela rozpoczęła się piękną Eucharystią, którą celebrowali ks.  Krzysztof, ks. Jan i ks. Jerzy. Miała ona miejsce w parafii św. Michała Archanioła. Po niej odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi: panem Robertem – wolontariuszem w Caritas, który podzielił się z nami tym, co robi na co dzień, głębokimi refleksjami na temat osób, którym nie powiodło się w życiu i o tym jak można im pomóc, nie robiąc prawie nic. Kolejnym z gości była Ania – niegdyś wolontariuszka SWM, teraz koordynatorka wspólnoty L’Arche (Arka), która opowiedziała nam o tym, czym się zajmuje, jak działa wspólnota a także swoim świadectwem i historią jak trafiła do tej wspólnoty, będąc na jednym z projektów misyjnych w Etiopii ( i przymusowo w Kenii, gdzie rozpoczęła się jej przygoda). Trzecim gościem był pan Konrad, który współorganizuje akcję „zupa na wolności”. Ważnym przesłaniem jakim się z nami podzielił było nie to, aby karmić osoby bezdomne, ale żeby z nimi zjeść, żeby przy wspólnym posiłku być z nimi, porozmawiać, spojrzeć im w oczy – prosto, bez oceniania.  

Po tych owocnych spotkaniach, w mniejszych grupach pochyliliśmy się nad dwoma fragmentami z Pisma Świętego. Każdy z nas wniósł coś od siebie jednocześnie zabierając coś od innych 🙂

 

Był to ubogacający weekend dla każdego z nas! Serdecznie dziękujemy obecnym wśród nas księżom Janowi i Krzysztofowi z Krakowa, księdzu Jerzemu z Wrocławia,  klerykom Konradowi i Chung’owi (z Wietnamu), którzy przybyli  do nas z seminarium w Lądzie. Dziękujemy też wszystkim wolontariuszom, którzy przyjechali do nas z Krakowa, Poznania, Torunia i wielu innych miejscowości z całej Polski. Cieszymy się, że byliście z nami!

 Następny już w styczniu w Krakowie!  Do zobaczenia!

 

Magda K.