Wyjazd integracyjny – Rozmowy prowokujące przemyślenia i czas bycia razem

W dniach 8-11 listopada 2019 roku odbył się nasz wyjazd integracyjny. Przyjechaliśmy w 13 osobowym składzie do Dzikowca w Kotlinie Kłodzkiej w piątek wieczorem. Cały nasz czas rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy i kolacji. Potem rozmawialiśmy i rozwijaliśmy muzyczne talenty.

Sobota rozpoczęła się dla nas w bardzo wczesnych godzinach porannych, mieliśmy na ten dzień zaplanowaną długą wycieczkę i wiele atrakcji, na które przecież musieliśmy mieć czas ? Po modlitwie i śniadaniu spakowaliśmy resztki jedzenia w plecaki i wyruszyliśmy w drogę, aby stawić czoła Czeskim Skałom Adrszpaskim, które od 1933 roku wchodzą w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody i stanowią najcenniejszy obszar Chronionego Krajobrazu Broumowszczyzny. Po drodze można zaobserwować skały niezwykłych kształtów mające swoje legendy i historie. Trasa jest niezwykle malownicza , szczyci się bogatą florą, wodospadami i przepięknym zalanym kamieniołomem po którym pływają przyjazne kaczki ? Całość uzupełniają punkty widokowe i wielka panorama. Podczas wędrówki nasz bezkonkurencyjny fotograf wychwytywał krajobrazy i momenty, które będziemy mogli wspominać.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był Klasztor Benedyktyński w Broumovie – perła europejskiego baroku. Zaczęliśmy zwiedzanie od refektarza – dawnej jadalni zakonników – w którym umieszczono świętą kopię Całunu Turyńskiego. Później zobaczyliśmy bibliotekę klasztorną z wieloma cennymi zabytkowymi księgami i zakrystię. Na koniec mogliśmy zobaczyć prezbiterium, zakonne ławy chorałowe i wnętrze barokowego kościoła św. Wojciecha, w którym w 1999 r. odkryto kopię Całunu Turyńskiego. Oprócz relikwii ( ogółem 10 relikwiarzy z pozostałościami świętych) w kościele tym znajdują się także pozostałości Świętego Krzyża, który jak pisze św. Ambroży odnalazła w Jerozolimie w 326 r. cesarzowa Helena. Inną ciekawostką jest kapsułka zawierająca – według starego spisu relikwii – włosy Najświętszej Maryi Panny. ) Do najbardziej cennych należy relikwiarz św. Prokopa, który był założycielem klasztoru w Sázavie.

Ostatnim punktem wyprawy był Kościół św. Marii Magdaleny w Ścinawce , gdzie uczestniczyliśmy w mszy świętej. Wieczór spędziliśmy przy kominku racząc się pyszną pizzą i czeskimi specjałami.

Niedzielę spędziliśmy w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, kwestowaliśmy tam na dofinansowanie oratorium w Gambii , a część z nas pojechała do parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, gdzie zbieraliśmy na oratorium w Syrii.

Wieczorem oglądaliśmy niezwykle prowokujący do przemyśleń film o zagrożeniach, jakie swoją działalnością sieje człowiek w przyrodzie. Temat ten będziemy jeszcze poruszać na naszym środowym spotkaniu.

Poniedziałek był dniem powrotów, ale zanim to nastąpiło to wzięliśmy jeszcze udział w uroczystej mszy w intencji Ojczyzny w Nowej Rudzie Słupcu. Po śniadaniu pojechaliśmy odwiedzić rodzinne strony Pauli. Zostaliśmy ugoszczeni pysznym obiadem i poszliśmy na spacer po Bielawie. Warto było zobaczyć to przepiękne miejsce!

Do codzienności wróciliśmy z wielkim trudem . Wyjazd do Dzikowca był dla nas bardzo ważnym czasem budowania naszej wspólnoty oraz rozmów , cennych w podejmowaniu życiowych decyzji.

Helena