Dzień skupienia

Miniona środa była dniem skupienia dla wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Wrocławia

Rozpoczęliśmy  je  adoracją Najświętszego Sakramentu oraz pojednaniem z Panem Bogiem. Następnie celebrowaliśmy Mszę świętą połączoną z konferencją ks. Grzegorza Dłużniaka na temat wielkiego posłannictwa.

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.  Jezus przekazał to polecenie apostołom tuż przed swoim wniebowstąpieniem, co wskazuje czego Jezus oczekiwał od apostołów i tych, którzy za Nim podążą oraz co mają czynić, gdy Jego już nie będzie na ziemi.

Interesujące jest to, że w tekście oryginalnym znajduje się tylko jedno szczegółowe polecenie, aby „czynić uczniami.” Wielkie Posłannictwo instruuje aby czynić innych uczniami idąc w świat czy pełniąc swoje codzienne obowiązki.
W jaki sposób czynić innych uczniami?

W okresie Wielkiego Postu  każdy chrześcijanin powinien sobie zadać pytania: czy idąc przez życie nauczam? Czy przybliżam ludzi do Pana Boga? Czym są dla mnie misje – spełnieniem moich oczekiwań? Czy staram się spełnić oczekiwania Pana Jezusa – mojego Boga?  Odpowiedzi na te ważne pytania możemy odnaleźć w naszych sercach.

Po Eucharystii obejrzeliśmy film „ Milczenie” .
Główni bohaterowie – Jezuici stają przed niełatwym zadaniem ewangelizowania Japonii. W trakcie swojej misji napotykają wiele trudności, stając przed ważnym dylematem. Misjonarze patrzą na katusze wieśniakόw. Mogą ich uratować, depcząc wizerunek Chrystusa czy Maryi ,co oznacza odstąpienie od wiary.

„Milczenie” przedstawia piękno wiary i męczeństwo anonimowych “katakumbowych” Japończyków, pozostawiając widza z pytaniami do refleksji  i przemyśleń.

 

Agata K.