Dzieci w Etiopii

W ciągu naszego pobytu w Modjo doświadczyłyśmy bardzo wielu dobrych rzeczy, za które z całego serca jesteśmy wdzięczne Panu Bogu: gościnność sióstr of Mercy oraz mieszkańców, pomoc i wsparcie księży misjonarzy, możliwość codziennego uczestnictwa we mszy św. oraz wspólna modlitwa z siostrami, nauka pokory, miłości, zaufania, cierpliwości oraz wdzięczności za to wszystko co jest darem od Boga, a także możliwość poznawania swoich mocnych stron, ograniczeń oraz poznawania siebie nawzajem.

Jednak to, co pozostanie najbardziej w pamięci po powrocie do Polski, to z pewnością będą uśmiechnięte twarze dzieci z Etiopii. Ich dobroć, radość, serdeczność, ciekawość, zaangażowanie i bezinteresowność.

Chwile kiedy z radością i okrzykiem witały nas gdy pojawiałyśmy się w ich wiosce lub gdy biegły za samochodem, gdy opuszczałyśmy miejsce ich zamieszkania. Gdy za każdym razem, kiedy nas widziały całowały nas w policzek, przytulały, przynosiły nam kwiatki do włosów lub chciały chociaż uścisnąć naszą dłoń. Kiedy w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas dzieliły się z nami ostatnim ciasteczkiem, spinką do włosów, różańcem lub bransoletką. Gdy po trzech godzinach zajęć zapytane czy chcą zostać jeszcze na lekcji czy odpocząć w domu wszystkie zgodnie odpowiedziały, że “chcą jeszcze”. Chwile, gdy mogłyśmy spędzić z nimi sam na sam lub w mniejszej grupie i porozmawiać o tym co lubią robić, o ich rodzinie, marzeniach lub o tym kim chcą zostać w przyszłości (niektóre z nich chcą zostać nauczycielami, księżmi, lekarzami czy nawet piosenkarzami). Gdy zapraszały nas do swoich domów i mogłyśmy je dzięki temu lepiej poznać i zobaczyć jak żyją na co dzień. Kiedy po całym dniu spędzonym dobrowolnie na zajęciach ( w trakcie ich wakacji) widziałyśmy je śpiewające i klaszczące na codziennej mszy świętej i modlitwie w kościele.

Za wszystkie te sytuację jesteśmy wdzięczne z całego serca. Za to, że dając tak niewiele otrzymujemy tak wiele w zamian. Dziękujemy też wszystkim tym osobom, które pomagają dzieciom, która mają tak mało i są wdzięczne i chętne do nauki. W tych dzieciach drzemie ogromny potencjał i już nie raz się o tym przekonałyśmy. To, co my damy komuś, Bóg nam odda i to w nadmiarze, dlatego dzielmy się tym co otrzymaliśmy od Niego za darmo.

 

Karolina