Czy HANDEL może być nieSPRAWIEDLIWY?

W środowy wieczór wolontariusze SWM Wrocław spotkali się, aby porozmawiać o handlu. A raczej o niesprawiedliwościach, których skutki dostrzegamy wyjeżdżając na misje. I o tym jak nasze wybory mogą poprawić funkcjonowanie gospodarki światowej. 

Spotkanie o Sprawiedliwym Handlu (Fair Trade) przybliżyło nam prawa rynku światowego. Wpływ globalizacji, nadawanie jego kształtu przez najbogatszych i trudności ludzi ubogich, to wyzwania z jakimi się mierzymy pracując w krajach misyjnych. Praca dzieci, środki z handlu wystarczające tylko na bieżące funkcjonowanie, bez możliwości edukacji i rozwoju. Z taką rzeczywistością borykają się prości pracownicy i rolnicy, którzy są u podstaw kieliszka konsumpcji. To oni rozpoczynają proces produkcji żywności, ale też to oni zarabiają na tym najmniej.

Spółdzielnie Fair Trade powstają po to, aby najmniejszym rolnikom i producentom zapewnić godne życie. Bez wyzysku, na sprawiedliwych prawach, z troską o warunki pracy i odpowiednie wynagrodzenie. Zapewniają także dodatkowe premie, które przeznaczane są na rozwój lokalnych społeczeństw. Kupując produkty oznaczone znakiem FT możemy być pewni, że przy ich produkcji nikt nie ucierpiał. 

Na zakończenie spotkania rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób my możemy dbać o handel sprawiedliwy. Oprócz podnoszenia świadomości sami możemy zmienić nasze nawyki. Kupując rozsądnie, wybierając produkty certyfikowane znakiem FT, stawiać na jakość a nie tylko niską cenę. Także na misjach kupując rękodzieła tamtejszych mieszkańców wspieramy ich rozwój i dajemy szansę na lepsze życie. A już w najbliższą sobotę będziemy obchodzić Dzień Sprawiedliwego Handlu. Może jest to okazja, aby nagrodzić pracę prostych robotników?   

Paula