Co my tak naprawdę robimy?

Środowe spotkanie naszego oddziału było ostatnim  w tym roku. Dowiedzieliśmy się szczegółów o naszych projektach pomocowych oraz poznaliśmy miejsca, w których będą pracować nasi wolontariusze w przyszłym roku.

Projekty pomocowe to te, które wspieramy materialnie. W obecnym roku są to: 
1. Kamerun – Miejsce, w którym pracuje misjonarz, ks. Artur Bartol. Wcześniej pracował m.in w Czadzie, gdzie udało się wybudować studnie. W zeszłym roku zbieraliśmy fundusze na internat szkoły zawodowej. W tym roku jest to wyposażenie oratorium w Ebolowa (dzieci mają tam m.in. zajęcia z rysunku). 
 
2. Wsparcie centrum Młodzieżowego w Monrovi, Liberia. – jest to oratorium popołudniowe. Zatrudnieni tam nauczyciele prowadzą m.in. kurs karate, tańce etniczne, naukę gry na bębnach, artystyczne zajęcia. Nie otrzymują wynagrodzenia, ale kieszonkowe. Dzięki naszej pomocy corocznie organizowany jest tam obóz wakacyjny dla dzieci 500- 700 osób. Również w Liberii prowadzimy Adopcję Miłości. 
 
3. Gambia, stosunkowo nowe miejsce, z ks. Piotrem, który tam posługuje  współpracujemy od wielu lat, ale właśnie w Gambii pracuje on od niedawna. W tym roku chcemy zebrać fundusze na pracownie komputerową. Dzięki znajomości posługiwania się komputerem mieszkańcy, młodzi ludzie będą mieli szansę znaleźć  naprawdę dobrą pracę. W najbliższej okolicy niestety nie ma takiego sprzętu.  
 
4. Wsparcie dla Indii w Kodur – Jest naszą stałą placówką, której pomagamy. Szkoła dla dzieci głuchoniemych , w której uczy się 40- 50 osób. Przy szkole znajduje się także internat, który wymaga nieustannego wsparcia. Niepełnosprawni W Indiach nie mają żadnych możliwości. Często są pozostawieni sami sobie. Dzięki siostrom, niewielka część z nich ma szansę na edukacje i zapewnione warunki do przeżycia.
 
5. Etiopia, wsparcie kliniki w Modjo, zapewnienie leków. Każdego roku nasi wolontariusze lecą do Etiopii aby prowadzić obozy wakacyjne dla setki dzieci w kilku wioskach. Każda wioska wymaga wsparcia. W tym roku chcemy pomóc wyposażyć przychodnię, gdzie mieszkańcy utrzymują pierwszą pomoc. Wymaga ona najprostszych rzeczy t.j rękawiczki jednorazowe czy glukometry. 
 
6. Sudan Południowy – dożywianie dzieci w szkole i przedszkolu w Wau. Szkoły prowadzonej przez siostry salezjanki. Każdego dnia siostry zapewniają posiłek każdego dnia dla ok. 2000 osób
 
7. Utrzymanie całego domu dla chłopców ulicy w Ułan Bator. Dom dla chłopców z ulicy ma zostać przeniesiony do Showoo, wioski położonej ok 50 km. od centrum. Dzięki wsparciu, chłopcy każdego dnia mają ciepłe posiłki, wsparcie i możliwosc edukacji. 
 
8. Syria, kontynuacja działań. Wsparcie oratorium w Damaszku. Syria jest objęta konfliktem zbrojnym. Każdego dnia do oratorium przychodzi mnóstwo dzieci. W tym roku podobnie jak w zeszłym chcemy wspierać poprzez zapewnienie transportu dzieci z różnych dzielnic do oratorium.
 
Druga część spotkania to rozdanie “biletów misyjnych”. Kraje, gdzie nasi wolontariusze w następnym roku będą pracować to: Gambia, Liberia, Etiopia, Mongolia i Sudan Południowy. 
 
Magda K.