Ciężka praca dzieci
Czy wiecie, że 152 mln dzieci na świecie musi ciężko pracować? Jako wolontariusze misyjni często właśnie z tym problemem globalnym się stykamy. Jak zrozumieć to zjawisko? Jak możemy im pomóc? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas jednego już z ostatnich w tym roku formacyjnych spotkań.
W środowy wieczór pochyliliśmy się nad losem dzieci, które zamiast beztroskiego dzieciństwa, mają życie pełne zmartwień. Ze względu na sytuację rodzinną i społeczną muszą ciężko pracować. W warunkach, które nawet dorosły uzna za niegodne. Nadgodziny, niebezpieczne substancje, brak możliwości edukacji – można by długo wymieniać. Żeby im pomóc, musieliśmy zgłębić zagadnienie.
Dlatego spotkanie rozpoczęliśmy od faktów i statystyk. Następnie poznaliśmy przyczyny tego, że dzieci muszą od najmłodszych lat pracować. Przyjrzeliśmy się też miejscom, w którym pracują. Podczas pracy w grupach poznaliśmy konkretne historie dzieci zmuszanych do pracy za marne wynagrodzenie. Dzięki temu dostrzegliśmy jakie są skutki tego zjawiska. Następnie wzięliśmy udział w symulacji pt. Sytuacja podbramkowa. Wcielając się w role dzieci zmuszanych do szycia piłek w Pakistanie, firmy je zatrudniającej, drużyny piłkarskiej dostrzegającej problem oraz organizacji pozarządowych próbowaliśmy znaleźć optymalne dla wszystkich rozwiązanie. Nie było to łatwe zadanie, ale wspólnie stwierdziliśmy, że ważna jest praca systemowa i współpraca.
Na zakończenie Ania i Hela opowiedziały nam o swoich wrażeniach z przedpremierowej projekcji filmu Spacer z Aniołami oraz spotkaniu z reżyserem i głównym bohaterem. Film porusza problem porywania dzieci w RPA i będzie wyświetlany w kinach studyjnych już od tego weekendu. Polecamy!
Paula