MONGOLIA – dożywianie dzieci ulicy w Ułan Bator

25 marca, 2019 Azja, Działalność pomocowa
64.97%
Zebrana dotacja : 25,986.58 zł/ 40,000.00 zł
 Nakarm głodnych w Mongolii

Niski moralny poziom życia to problem współczesnej Mongolii. Słabe więzy rodzinne, alkoholizm i przemoc, to najczęstsza przyczyna ucieczek z domów, ale też porzucenia dzieci przez rodziców. Na ulicy przetrwać jest bardzo trudno. Zima trwa bardzo długo i  jest sroga. Dzieci zbierają wszystko, co jest na śmietniku, albo kradną. Cierpią z powodu chorób z niedożywienia i braku opieki medycznej. Szacuje się, że 43% dzieci jada jeden posiłek dziennie, ma tylko jedno ubranie i nie uczęszcza do żadnej szkoły.

W 2001 r. w stolicy kraju Ułan Bator Salezjanie otworzyli ośrodek dla dzieci ulicy oraz szkołę techniczną. W Savio Home przebywa obecnie 18 chłopców. Część z nich uczy się zawodu w szkole Salezjanów, co ułatwi im start w dorosłe życie. Dom ten jest dla nich jedyną szansą. Jednak z powodu braku funduszy możliwe, że będzie musiał zostać zamknięty. 

Dlatego Salezjanie z Mongolii zwrócili się do nas z prośbą o zapewnienie wyżywienia chłopcom z Savio Home w Ułan Bator. Wiemy, że niedożywione dziecko napotyka ogromne trudności z przyswajaniem wiedzy. Brak posiłku może być także przyczyną wielu chorób. Dzienne wyżywienie wszystkich chłopców to koszt ok. 40 USD (trzy posiłki dziennie).
Projekt ten wsparły już parafie: Królowej Różańca Świętego Dzierżoniów, św. Jana Bosko Lubin, św. Jana Chrzciciela Wrocław - Katedra.