LIBERIA – wsparcie Centrum Młodzieżowego w Monrowii

11 stycznia, 2019 Afryka, Pomocowe

 Pomóż w rozwoju dzieci i młodzieży w Liberii

Trwająca 14 lat wojna domowa w Liberii (1989-2003) całkowicie zniszczyła społeczeństwo, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Konflikt pozostawił państwo w kompletnej ruinie. Dodatkowo w 2014 r. w kraju wybuchła epidemia wirusa Ebola, która doprowadziła do śmierci wielu ludzi, zostawiając ogromną liczbę dzieci bez środków do życia i nadziei. Wielu rodziców jest bezrobotnych. Skutkiem tego dzieci i ludzie młodzi nie mają możliwości wyjść z kręgu ubóstwa. Są zagubieni, tracą nadzieję.    

Don Bosco Youth Centre powstało w 1991 w celu opieki nad dziećmi żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojny. Poprzez różne zajęcia Oratorium to miało pomóc dzieciom zapomnieć o wojnie i resocjalizować je. Powstało w jednej z dzielnic stolicy kraju Monrowii – New Matadi. Obecnie sprawuje opiekę nad ponad 500 ludźmi młodymi. Są to dzieci z rodzin, które bardzo często są wstanie zapewnić im zaledwie jeden posiłek dziennie. I to też nie codziennie. Dzieci te żyją w przepełnionych domach, bez elektryczności. Jeśli mają możliwość chodzić do szkoły to i tak nie mają warunków, żeby uczyć się w domu. Dlatego tak chętnie przychodzą do Oratorium, żeby zdobyć edukację i rozwijać swoje talenty. Przychodzą, żeby spotkać się z rówieśnikami, a animatorów proszę o radę i wspólnie szukają celu i sensu życia. Dzięki możliwości rozwoju talentów, wychowankowie Centrum znajdują pracę w instytucjach państwowych, także dołączają do policyjnej orkiestry. Najlepsi sportowcy trafiają natomiast do ligowych drużyn.   

 

 

Od dwóch lat zatrudniamy do prowadzenia zajęć sportowych w Don Bosco Youth Centre trenerów oraz nauczycieli muzyki i plastyki. Młodzi ludzie dostają pracę, natomiast dzieci możliwość rozwoju. W ubiegłym roku wsparliśmy także organizację obozu wakacyjnego a do miejscowego kościoła zakupiliśmy monstrancje. Dzieci z tej placówki są także objęte naszym programem Adopcja Miłości, dzięki czemu mogą chodzić do szkoły i rozwijać się. Chcemy kontynuować tę współpracę z Salezjanami w Liberii. 

W roku 2019 naszym celem jest przeprowadzenie szkoleń dla miejscowych animatorów oraz doposażenie oratorium m.in. w sprzęt sportowy i projektor oraz sprzęt liturgiczny do kościoła. Nasi wolontariusze pomogą przy organizacji obozu wakacyjnego.  

Realizacja projektu
Projekt ten wsparły już parafie: św. Andrzeja Środa Śląska, św. Jakuba i Krzysztofa Wrocław - Psie Pole, św. Mikołaja Pęgów, NMP z Góry Karmel Brzeg Dolny, TWARDOGÓRA DZIECIOM ŚWIATA.