BANGLADESZ – Budowa Centrum Młodzieżowego w Joypurhat

Pomóżmy  uczynić ich ciężką rzeczywistość bardziej kolorową.

Bangladesz, położony w południowej Azji jest jednym z najbiedniejszych państw  świata. Salezjanie działają tam od 5 lat. Jednym z misjonarzy pracujących tam od początku jest Polak ks. Paweł Kociołek. W Joypurhat prowadzi parafię oraz  internat dla 8 chłopców z wiosek uczęszczających do pobliskiej szkoły. Potrzeby są jednak o wiele większe. Codziennie ponad 300 dzieci i młodzieży przychodzi tu na naukę, zajęcia z tańca i gry na instrumentach, dodatkowo 50 najuboższych zawsze może liczyć na ciepły posiłek.

Budowa szkoły/centrum Młodzieżowego w Bangladeszu da możliwość wykształcenia w wielu różnych zawodach młodzieży, która nie ma często możliwości chociażby nauki pisania i czytania. Jak pisze w swoich podziękowaniach ks. Paweł Kociołek „Zgodnie z planem, w budynku przewidziany jest parter i dwa piętra. Budowa centrum młodzieżowego/szkoły rozpoczęła się 18.04.2018 od uroczystego poświecenia i zalania fundamentów. 24.07.2018 została wykończona konstrukcja parteru, wszystkie trzy płyty i konstrukcja  dwóch pięter. Obecnie trwają prace budowlane i wykończeniowe parteru. Oddanie do użytku parteru i rozpoczęcie zajęć lekcyjnych dla dzieci zostało zaplanowane na dzień 2 stycznia. Całe przedsięwzięcie daje możliwość prowadzenia zajęć całorocznie. Zważywszy na klimat, zajęcia „pod chmurką” były często odwoływane. Zajęcia, które będziemy organizować dla dzieci i młodzieży dają tym ludziom szansę wyuczenia się zawodu i w krótkim czasie zdobycia pracy. Salezjanie na swoich misjach polegają na wsparciu dobrych ludzi, którzy chcą zmieniać świat na lepsze”.

   

W podziękowaniach, ks. Paweł Kociołek ujął to w następujących słowach: „Ksiądz Bosko zaczynał różne dzieła przeznaczone dla pracy wychowawczej młodzieży licząc na Opatrzność  Bożą i bardzo często Bóg pomagał mu podsyłając dobrych ludzi. My salezjanie na misjach jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji, bez Waszej pomocy, bez pomocy dobrych ludzi nie jesteśmy w stanie wiele czynić dlatego z całego serca dziękuje za chęć wspierania naszego salezjańskiego dzieła wychowawczego – realizowanego w Bangladeszu. Ufam, że Centrum Młodzieżowe, które w części jest przeznaczone na szkołę podstawową, a w części na zajęcia formacyjne będzie wkrótce ukończone i będzie mogło służyć wielu młodym ludziom”.

<b>Projekt ten wsparły parafie</b>: św. Jana Bosko Lubin, Najświętszego Zbawiciela Wrocław – Wojszyce, Nawrócenia św. Pawła Dąbrowa Górnicza, Chrystusa Króla Wrocław.