Blogi

KULISY PROJEKTU MISYJNEGO W GAMBII 2020

Ze względu na pandemię wciąż jesteśmy zmuszeni spotykać się online. Nie przeszkodziło nam to jednak, aby w tym tygodniu wziąć udział w odkrywaniu naszej działalności misyjnej w Gambii. Spotkanie poprowadziły Ada i Monika. Wolontariuszki spędziły w tym roku kilka miesięcy w wiosce Kunkujang Mariama, gdzie na salezjańskiej placówce misyjnej ugościł je ks. Piotr Wojnarowski. (więcej…)

KAMERUN podziękowanie ze szkoły technicznej

Salezjanie prowadzą w Ebolowa w Kamerunie szkołę zawodową i technikum dla ponad 400 uczniów. Szkoła ta jest jedną z niewielu w okolicy dlatego uczęszczają do niej uczniowie także z odległych wiosek. W ubiegłych latach dzięki darczyńcom z Polski udało się odremontować dla nich internat. W tym roku, mimo pandemii i przerwy w nauczaniu, szkoła ta mogła się rozwinąć dzięki dotacji z MPWiK w Lubinie. 

Institute Technique Don Bosco jest szkołą prywatną i nie otrzymuje dofinansowania od rządu. Od marca, gdy także do Kamerunu dotarła pandemia koronawirusa a szkoły zostały zawieszone, placówka stanęła przed dużym wyzwaniem. Bez wpłat czesnego od uczniów ciężko byłoby utrzymać blisko 50 pracowników. Dzięki dotacji odnowiono także salę informatyczną oraz zakupiono materiały dydaktyczne do warsztatów mechaniki samochodowej, stolarni i informatyki.

Szkoła została wyposażona również w dodatkowe ławki i stoły. Zapewniło to nie tylko lepszy komfort nauki, ale także możliwość zachowania bezpiecznego odstępu między uczniami. Zakupiono środki czyszczące i do dezynfekcji, dzięki czemu 5 października młodzi mogli wrócić bezpiecznie do edukacji. W szkole i internacie mają także zapewniony dostęp do Internetu co poszerza ich możliwości zdobywania wiedzy.  

Łącznie na projekt ten przeznaczono 20 tys. euro. Dziękujemy Prezydentowi Miasta Lubin oraz Prezesowi i pracownikom MPWiK za możliwość jego realizacji. 

UCZYŃMY ŚWIAT LEPSZYM

Wczorajsze spotkanie online, które rozpoczęliśmy wspólną modlitwą brewiarzem, dotyczyło Edukacji Globalnej. Jest to temat szczególnie na czasie, ponieważ Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczął się właśnie 16 listopada, a swój koniec będzie miał 20 dnia tego miesiąca. (więcej…)

MISJONARZ JAKO ŚWIADEK WIARY

Kolejne spotkanie online, które rozpoczęło się modlitwą różańcową za bliskim nam i misjom zmarłych, poprowadził dla nas ks. Jerzy. Wzbudził on w nas refleksję pytaniem o to, który moment decyduje o tym, że my jako wolontariusze misyjni jesteśmy świadkami wiary. Kiedy jesteśmy na misjach? Kiedy jesteśmy i pomagamy tutaj? Czy kiedy pracujemy fizycznie?  Czy może kiedy przytulamy dzieci lub podczas modlitwy ? (więcej…)

Wolontariusz we wspólnocie

Stało się! Znów musieliśmy przerzucić się na tryb spotkań on-line. Na szczęście nie przeszkodziło to wolontariuszom Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Wrocławia i w środowy wieczór licznie stawili się na spotkanie. Rozmawialiśmy na temat wspólnoty.

Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy różańcowej. Następnie przypomnieliśmy sobie jaki cel ma nasza wspólnota i w jaki sposób ją budujemy. Zwróciliśmy uwagę także na zagrożenia, które mogą nas niszczyć i odciągać od tego co najważniejsze, czyli od EWANGELIZACJI. Przyjrzeliśmy się także jakie „podwspólnoty” przychodzi nam budować w trakcie pracy misyjnej: z innymi wolontariuszami, organizacją, misjonarzami, odbiorcami naszych działań oraz znajomymi, przyjaciółmi, rodzinami. Współpraca z każdą z tych grup przybliża nas do realizacji naszej MISJI. Dlatego podczas pracy w grupach zastanawialiśmy się jakie trudności napotykamy budując te relacje i co służy ich przezwyciężaniu. Na koniec wysunął się jeden wniosek: każdy we wspólnocie jest ważny, a trudności nie są aż tak istotne, jeśli odpowiemy sobie na pytanie czego chcemy? Jaki jest nasz cel?

Pięknym zakończeniem naszych rozważań było spotkanie ze Słowem Bożym. Pochyliliśmy się nad fragmentem z Dziejów Apostolskich o nawróceniu św. Pawła. Odkryliśmy, że potrzebujemy wspólnoty, aby nie zbaczać z naszej drogi, ale też że każdy człowiek ma szansę się nawrócić.

Paula

Dane kontaktowe

© Copyright 2020 SWM Wrocław - All Rights Reserved