BAL DIVAS

„ Lubię być z dziećmi, lubię do nich mówić, więcej, lubię grać z nimi. Na tą chwilę zapominam, jak bardzo jestem stary, tak bardzo dawno  byłem dzieckiem”Dzień Dziecka (znany również jako Bal Divas) w Indiach obchodzony jest co roku 14 listopada. Tego dnia  urodził się pierwszy premier Indii, Pandit Jawaharlala Nehru, który stanął na czele rządu tuż po uzyskaniu niepodległość  w 1947 r.

Bal Divas obchodzony jest w dniu urodziny Chacha Nehru, który był nie tylko wielkim indyjskim przywódcom, który  włożył  olbrzymi wkład w rozwój edukacji i polepszenia warunków życiowych dzieci.  Przez swoją czułość  wobec dzieci i zasłynął wśród nich jako Chacha Nehru  (Wujek Nehru). Był twórcą pięcioletniego planu, który zakładał bezpłatne podstawowe wykształcenie, bezpłatne posiłki w tym mleko dla dzieci.

Głęboka miłość i zapał Chacha Nehru wobec dzieci jest powodem świętowania Dnia Dziecka w dniu jego urodzin.

Dzieciństwo jest wielkim momentem w życiu każdego małego człowieka. Jest to czas w którym należy koniecznie wybrać właściwą  ścieżkę, która  poprowadzi nas nie tylko w stronę sukcesu, ale przede wszystkim godnego życia.  Nie obierając właściwego kierunku można przegapić  swoją szansę na życie w dostatku. Właściwy kierunek wskaże nam odpowiednia edukacja.

Pandit Jawaharlal Nehru bardzo lubił dzieci i róże, dlatego porównał dzieci do paków róż w ogrodzie, tak jak kwiaty rozkwitają, tak też dzieci rozwijają, wprowadzają postęp w społeczeństwie, budując nową, lepszą przyszłość.

Głównym celem pierwszego premiera Indii było pobudzenie świadomości  ludzi wobec praw, opieki i edukacji dzieci.

„Dorośli mają dziwny sposób dzielenia się na  grupy i umieszczania w przedziałach.   Budują bariery … religijne, kastowe, rasowe, polityczne, językowe, zwyczajów, tradycji. Dzielą się na  bogatych i biednych. Na szczęście dzieci nie wiedzą zbyt wiele o tych barierach, które  oddzielają je od siebie. Grają i współpracują ze sobą i  tylko wtedy, gdy dorosną, zaczynają się uczyć od starszych o tych barierach “.   Pandit Jawaharlala Nehru

Mali obywatele są kluczem do sukcesu i rozwoju kraju, to oni  będą prowadzić swój kraj w nowy, odmienny sposób. Dzieci są urocze i świecą same jak cenne perły. Dzieci są darami Boga nie tylko dla ich rodziców, ale również dla społeczeństwa. Pamiętajmy  o ich niewinności i wrażliwych sercach nie tylko 14 listopada czy 1 czerwca, kochajmy i podziwiajmy je każdego dnia.

Bal Divas w St. John’s Medium English School

Każdego roku Dzień Dziecka jest  hucznie  obchodzony w całym kraju, organizowane są programy kulturowe, gry i zabawy. Rząd, organizacje pozarządowe, szkoły, podmioty prywatne przeprowadzają różnorodne konkursy oraz imprezy.  Rodzice  chętnie i entuzjastycznie uczestniczą w tym wydarzeniu. Nie inaczej było w szkole, w której wraz z Karoliną prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży.

W St. John English Medium School uczniowie świętowali Dzień Dziecka przez 8 dni!

Na  tydzień uprzedzający oficjalny Dzień Dziecka przygotowano różne konkursy: gotowanie bez ognia, rangoli (dekoracja z kolorowych, małych elementów jak piasek, ziarna czy kwiaty, najczęściej tworzona przed wejściem do domów), malowanie henną, rysowanie, pokaz przebieranców, stylowe czesanie, tworzenie sztuki z odpadów,śpiew grupowy i solo, debaty, przemówienia, quizy, zawody sportowe, gry i zabawy.

W jury zasiadali księża, siostry zakonne i my 🙂

14 listopada odbył się apel, na którym zwycięzcom konkursów oficjalnie rozdano nagrody. Wręczanie upominków, przeplatane było programem artystycznym przygotowanym przez nauczycieli, którzy śpiewali, tańczyli, odgrywali scenki, aby umilić święto swoim uczniom .

My również miałyśmy w nim mały udział, przygotowując mini kolaż taneczny. Zatańczyłyśmy do muzyki ymc, macareny i krakowiaka. Największą furorę, jak można się domyśleć wywołał nasz narodowy taniec 😛