Azja niestraszna wolontariuszom

20160210_192217W minioną środę, 10 lutego, nasi wolontariusze SWM spotkali się, by poznać bliżej kontynent azjatycki. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie modlitwą, by zaraz po jej zakończeniu od razu przejść do działania i nauki.

Wolontariusze rozpoczęli od rozwiązania azjatyckiego quizu, dzięki któremu wiedzą już chociażby, że największą depresją na kontynencie jest Morze Martwe, a najsłabiej zaludnionym krajem azjatyckim jest Mongolia (1 osoba na kilometr kwadratowy!). W Azji znajduje się najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.), a także największy kraj na kuli ziemskiej – Rosja. Azja to największy kontynent świata, co powoduje, iż jest to mozaika wielu ras i religii. Żyją tutaj przedstawiciele wielu religii: katolicyzmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu, judaizmu, lamaizmu, Kościoła Ormiańskiego oraz wielu innych mniejszych religii. W Azji żyją także wyznawcy wierzeń regionalnych, plemiennych i szamańskich.

Wolontariuszki prowadzące spotkanie – Kaja Jarosz i Manuela Ciszek – dzieliły się nie tylko wiedzą teoretyczną, lecz także własnymi doświadczeniami z podróży po Azji. Były zatem wspomnienia z jazdy koleją transsyberyjską, czy wizyty w mongolskiej jurcie. Lecz nie należy zapominać, że w poznawaniu innej kultury, innej religii najważniejsze jest zawsze spotkanie z drugim człowiekiem.

Marta