Aleppo – historia mniej znana

10 maja nasze spotkanie miało nieco inny wymiar.

Po wspólnej modlitwie i krótkim wprowadzeniu przez ks. Jerzego, przeszliśmy do głównego punktu spotkania jakim była projekcja filmu „Modlitwa o pokój”, zrealizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Przedstawiał on sytuację jaka ma obecnie miejsce w Syrii. Pokazywał trudy codziennego życia mieszkańców, ich zmagania i całodobową walkę o przetrwanie. Fabuła filmu oparta była przede wszystkim na pracy przy Ośrodkach Salezjańskich, które się tam znajdują.  Księża Salezjanie opowiadali o tym, w jaki sposób starają się pokazać wiernym, że Bóg o nich nie zapomniał i dawać nadzieję, co często bywa bardzo trudne. Pokazywali oni szkoły (a raczej to, co z nich zostało) i dzieci, którym starają się dać namiastkę tego życia, jakie zostało im odebrane.

W całym filmie ukazane były świadectwa, zarówno osób świeckich  (małżeństwa,  młodzież,  studenci) jak i osób konsekrowanych  (księża i siostry zakonne), a jednym z wolontariuszy SWM, który tam przebywał był znany muzyk, Darek Majelonek.

Oprócz wolontariuszy, w spotkaniu brały udział także osoby zainteresowane z zewnątrz. Trwający półtora godziny film, wzruszył niejednego z nas. A już na pewno wszystkim poruszył serca i ukazał prawdziwe oblicze wojny w Syrii.

Magda

PS.: Zarówno film “Modlitwa o pokój” jak i płyta “Nieśmiertelni” wyprodukowane zostały w celu wsparcia wychowanków Oratorium Salezjańskiego w Aleppo. Zachęcamy do włączenia się w tą akcję pomocową: http://niesmiertelni.swm.pl/